Prosty efekt parallax

Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych upiększaczy naszych stron w ostatnim czasie jest efekt parallax. W skrócie polega na tym, że fragment strony przesuwa się z inną prędkością niż pozostałe, co daje pewne złudzenie trójwymiarowości. Wbrew pozorom stworzenie takiego efektu dość łatwe, co postaram się udowodnić poniżej.

Demo

HTML+CSS

Zacznijmy od prostego HTML-a.

Od strony CSS potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego ustawienia tła oraz wysokości animowanej sekcji.

Oczywiście każda sekcja otrzymuje inne tło:

Pierwszą, tytułową sekcję wyróżnimy zwiększając nieco jej wysokość.

Odrobina magii

Zacznijmy od zebrania wszystkich sekcji, które chcemy animować. Wykorzystamy do tego natywną metodę querySelectorAll. Ponieważ metoda ta zwraca wynik w postaci obiektu NodeList, który nie pozwala na iterację w pętli, musimy posłużyć się drobną sztuczką, by otrzymany wynik przekształcić w tablicę.

Niezbędna będzie informacja o wysokości okna przeglądarki, a ponieważ różne przeglądarki podają nieco rozbieżne wyniki, musimy posłużyć się kolejną sztuczką.

Potrzebna będzie również informacja o aktualnym położeniu strony w pionie:

Następnie dla każdej sekcji, która jest widoczna na ekranie, wykonamy drobne obliczenia i ustawimy odpowiednią pozycję tła.

Całość wesprzemy biblioteką Gator, pozwalającą na delegację zdarzeń (dla prostych skryptów jest to dobra alternatywa jQuery), w tym przypadku scroll-a:

Wsparcie przeglądarek

Oczywiście tradycyjnie problemy dotyczą Internet Explorera w wersji 8 i starszych. Drobne błędy występują także w Operze opartej o silnik Presto i starszych wersjach przeglądarek mobilnych.

Parallax gotowy

Demo

Programista (PHP/MySQL, Node.js/MongoDB), koder (HTML/CSS/JS), ale od biedy nawet layout machnie ;)

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL