Narzędzia, z których korzystam
Często dostaje pytania (to chyba typowe dla bloggera) o to z jakich narzędzi korzystam do X, co polecam do Y. Żeby ciągle się nie powtarzać utworzyłem ten spis najczęściej używanych przeze mnie programów, serwisów czy usług.
Uwaga: niektóre z odnośników mogą być linkami partnerskimi, nie mniej WSZYSTKIE pozycje, które tu znajdziesz są to rzeczy które używam bądź używałem i polecam bez względu na to czy dany produkt ma program partnerski czy też nie.
Statystyki i monitoring
- Google Analytics - chyba nie wymaga komentarza. Kombajn jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju dane analityczne, w tym przede wszystkim w powiązaniu z danymi typu ecommerce
- Clicky - statystyki z których korzystam na codzień. Ich prostota i tryb „realtime” bardziej się sprawdzają do bieżącego sprawdzania ruchu na stronie. Z kolei kombajnu GA używam bardziej do analityki.
- SentiOne - monitoring wypowiedzi w Internecie na temat mojego bloga
- Monitori - j.w. też serwis pozwalający na wyłapywanie wzmianek o naszej marce. Oba serwisy służą do tego samego, trochę się różnią w obsłudze, różnie też wyłapują wzmianki dlatego używam ich obu. Dobrze się uzupełniają.
- Smartlook - serwis służący do nagrywania zachowania użytkowników na stronie. BARDZO POLECAM! Moje odkrycie 2016 roku. Dzięki niemu jestem w stanie odtworzyć sobie zachowanie użytkowników moich serwisów: widzę jak przeglądali stronę, jakie linki klikali, co wpisywali. Kopalnia wiedzy. Dzięki niemu znalazłem wiele błędów UX i zobaczyłem w jak dziwny (dla mnie) sposób ludzie przeglądają strony. Serwis z kategorii „must have”!
Hosting, serwery, chmura
- netBOMB - chyba nie wymaga komentarza 😉 Wszystkie moje domeny i większość stron tutaj sobie leży.
- DigitalOcean (<= z tego linka otrzymujesz $10 na start) - VPS SSD in Cloud - szybko, przyjemnie, dobre API. Nic dziwnego, że stali się nr 1 dla developerów.
- Backblaze - kolejny serwis, którego używam od wielu, wielu lat. Backblaze to usługa taniego backupu dla Twojego komputera. Moje laptopy z tego korzystają. Za $5 nieograniczona pojemność per jedna maszyna. Mogę spokojnie podróżować z laptopem wiedząc, że cały czas jest zgrywany backup w chmurę 😉
- Dropbox - zastanawiam się czy jest jeszcze ktoś kto nie wie czym jest Dropbox bądź go nie używa? Chyba nie. Współdzielenie plików w chmurze stało się czymś oczywistym i używanym przez chyba każdego, kto pracuje z jakimiś plikami.
- 1Password - kolejny program bez którego nie wyobrażam sobie życia. 1Password to baza danych naszych haseł współdzielona pomiędzy naszymi urządzeniami, a także generator bezpiecznych haseł czy automatyczne logowanie w przeglądarkach.
Marketing
- MailerLite (<= z tego linka dostaniesz 78 zł na start) - narzędzie do obsługi list mailingowych. W przeciwieństwie do najpopularniejszego MailChimpa jest dużo tańszy, dużo prostszy w obsłudze i przede wszystkim ma bardzo fajną automatykę w standardzie dla każdego planu (także darmowego!).