fb pixel

5 Darmowych alternatyw dla Slacka

|

Slack to chyba najpopularniejszy w tej chwili komunikator dla zespołów. Gdzie by się nie obejrzeć - wszyscy są na Slacku. Niestety nie zawsze jest możliwość aby z niego skorzystać. Jakie mam darmowe alternatywy?

Ze Slackiem można mieć głównie dwa problemy. Po pierwsze i najczęściej najważniejsze: przy wersji płatnej dla wielu osób potrafi kosztować krocie. Dla przykładu, DEVSPL - slack polskich programistów ma w tej chwili 3k użytkowników co daje przynajmniej $24k miesięcznie 😉 Pozostaje zadowolić się wersją darmową, która ma swoje ograniczenia m.in. limitowane archiwum (co też można obchodzić zewnętrznymi serwisami agregującymi wpisy).

Po drugie to kwestia bezpieczeństwa. Nie we wszystkich firmach jest zgoda na używanie zewnętrznych narzędzi.

Na szczęście świat nie znosi próżni i powstały darmowe open-source alternatywy, które możemy hostować po swojej stronie. Co mamy do wyboru?

Rocket Chat

Slack Rocket Chat

Zdaje się, że najbardziej popularny, bardzo rozbudowany i mocno rozwijany. Do tego posiada aplikacje na smartfony (iOS, Android) i desktop oraz ma trochę funkcji, których w Slacku nie uświadczymy (m.in. konferencje audio & video, udostępnianie ekranu, chat na stronę).

Strona projektu

Friends

friends

Inspirowany Slackiem komunikator oparty na P2P z logowaniem przez GitHuba (możliwa podmiana). Dosyć ubogi w funkcje, bez dodatkowych aplikacji. Dla minimalistów.

Strona projektu

Let’s Chat

letschat

Jeden z najstarszych w tym zestawieniu. Stworzony jako firmowy projekt „na boku” i wypuszczony jako wolne oprogramowanie. Funkcjonalnie bardzo zbliżony do Slacka.

Strona projektu

Mattermost

mattermost

Małżeństwo Go i Reacta 😉 całkiem dobrze wyposażone w wiele funkcji, plus integracja z GitLabem. Niestety także bez natywnych apek.

Strona projektu

Zulip

zulip

Zulip został kupiony przez Dropboxa i wypuszczony jako Open-Source. Wyróżnia się na tle innych ogromną liczbą różnych integracji oraz posiada aplikacje dla desktopa i mobile.

Strona projektu

Co wybrać?

To już zależy od naszych potrzeb. Tam gdzie mogę trzymam się Slacka bo posiada wszystko czego potrzebuję. Poza tym wszystkie grupy w jednym miejscu - ciężko to pobić. Natomiast jeżeli musiałbym wybierać z w/w to z pewnością wybrałbym Rocket Chat jako jedynego w pełni wyposażonego w to co niezbędne.

A wy czego używacie?

Dodaj na LinkedIn
Mirosław Okoński
Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Miłośnik piwa i Metaxy. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.