Kurs vue.js - vue-loader

Kurs Vue.js krok po kroku – vue-loader

0 comment

W poprzednim odcinku nauczyliśmy się tworzyć komponenty w Vue.js. Kiedy nasza aplikacja rozrasta się i jest ich więcej i więcej warto to sobie jakoś uporządkować i ułatwić pracę. I tu z pomocą przychodzi vue-loader.

Ten odcinek może być w pierwszej chwili trochę trudny do zrozumienia dla osób, które jeszcze nigdy w życiu nie miały styczności z Webpackiem. Spokojnie. Nadrobimy to wkrótce. Jeżeli nie znasz webpacka to na razie po prostu załóż w uproszczeniu, że to narzędzie budujące pliki wynikowe. Na potrzeby tego odcinka jest to wystarczające.

Co to jest webpack

Vue-loader pozwala nam na tworzenie plików *.vue, z które następnie Webpack przetwarza i otrzymujemy pliki końcowe. Struktura takiego pliku *.vue jest bardzo prosta, zobacz na ten przykład z dokumentacji:

Kurs vue.js - vue-loader

W <template> zawiera się nasz HTML. Do <script> leci kod naszego JS, a do <style> CSS. Banalne. Warto zaznaczyć, że zamiast HTMLa możemy skorzystać z preprocesora np. Z Puga (wcześniej znanego jako „jade”). Jeżeli nie znasz Puga to ten przykład szybko wyjaśnia jego działanie:

Co oczywiście wynikowo zamieni się w:

Z kolei w sekcji css możemy skorzystać z SASS definiując <style lang="sass">.

Samo ładowanie naszych komponentów jest równie proste:

W jednym z kolejnych odcinków pokaże po kolei proces powstawania mojej aplikacji konkursowej, gdzie cała struktura opiera się właśnie o vue-loadera. Zrozumienie tego wprowadzenia i poprzednich odcinków pozwoli wam na spokojne przejście ze mną przez cały ten proces i szybsze przyswojenie co tam się dzieje. No i wreszcie będzie jakieś „mięcho”, a nie tylko sucha teoria!

Subskrybuj kanał na YouTube

Ten kurs to przede wszystkim kurs VIDEO co oznacza, że więcej informacji, przykładów, omówienie poszczególnych kroków i w ogóle dużo więcej niż w powyższym tekście znajdziesz w materiale video. Materiał pojawi się w tym miejscu w ciągu najbliższych 2 tygodni. Nie chcesz przegapić? Subskrybuj kanał na YouTube!

0 comment

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX