Szaleństwo w OVH – dedyk za 15 zł

2 komentarze

Francuska firma OVH (centra danych we Francji i Kanadzie) znana z niskobudżetowych rozwiązań przeszła samą siebie. Kilka dni temu w związku z otwarciem nowego kanadyjskiego DC obniżyła cenę najtańszego serwera do 12 zł (niecałe 15 zł brutto) i rozpętała istne szaleństwo.

Pracowaliśmy nad nową wersją Kimsufi mając jeden cel: zaproponować prawdziwy serwer dedykowany za mniej niż 5 euro. Po 6 miesiącach prac mogliśmy wprowadzić ofertę za jedyne…11,99 zł netto/m-c!!
Zweryfikowaliśmy całkowicie stronę sprzętową, infrastrukturę elektryczną i sieć, aby mieć maksymalną redundancję i jednocześnie zredukować koszty. Przykładowo nie używamy już zasilaczy, lecz 3 baterie w każdej szafie. Zasilają one równolegle prostownik 220V/12V, który zasila serwery bezpośrednio w 12V. To jeden z przykładów innowacji, które wprowadziliśmy w przypadku serwerów KS-2G. Niestety innowacji tych nie można zastosować w przypadku innych gam serwerów.

Pomimo tego, że oferowany sprzęt jest niezwykle ubogi (nieco żartując można by rzec, że to takie duże kalkulatory) to oferta wywołała burzę. Już po kilku godzinach OVH nie nadążało z realizowaniem zamówień, a fora branżowe generują do teraz spore ilości wpisów na ten temat. Mimo wszystko taki sprzęt ma wiele zastosowań, od próby zrobienia sobie z tego własnego Dropboxa przy pomocy OwnCloud (oczywiście w dużym uproszczeniu, i to od strony porównania usługi jak i sprzętu – wszak Kimsufi to jednodyskowa platforma bez RAIDu, spore ryzyko) poprzez maszynki do ściągania plików (torrenty i te sprawy), a kończąc na własnym serwerze do nauki. Wszak cena 15 zł pozwala na wymyślenie wielu tanich zastosowań. A Wy co byście zrobili z takim sprzętem?

Aktualizacja, 6.08.2013: OVH nie wytrzymało pod naporem zamówień i wycofało ten serwer z oferty („wyprzedane”). Podobno tymczasowo.

2 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX