SysAdmin Day 2013 według Anonimowych Adminów

0 comment

Nie ma w ciągu całego roku lepszej okazji by zorganizować spotkanie integracyjne adminów, niż ostatni piątek lipca. SysAdmin Day był w kalendarzu każdego z nas zaznaczony czerwonym kolorem, podpisany wielkimi literami i dodatkowo trzykrotnie podkreślony. Chcieliśmy świętować go robiąc coś specjalnego. Tak zrodził się pomysł by zorganizować i zintegrować społeczność adminów z Krakowa i okolic.

Grupa wsparcia Anonimowi Admini powstała z konieczności. Wiadomo – my, admini nie mamy łatwego życia. Spoczywa na nas duża odpowiedzialność. Pozornie to tylko pilnowanie czy „diodki się świecą”. Jednak prawdziwi poskramiacze serwerów wiedzą, że to kręta i niebezpieczna droga – naznaczona sporą ilością ciśnień. Dlatego warto od czasu do czasu spotkać się z braćmi (i siostrami) w niedoli by przy dobrym piwku poznać ciekawe case studies, najnowsze narzędzia i platformy pomagające w pracy. Tyle o idei. Przejdźmy do konkretów.

Pierwsze spotkanie Anonimowych Adminów miało miejsce 26 lipca 2013 r. Miejsce to siedziba firmy HiddenData (w tym miejscu należą się gorące podziękowania dla nich za całą okazaną serdeczność). Lokalizacja okazała się idealna – serce Krakowa, bajeczny widok z okien i cały sprzęt, którego potrzebowaliśmy by zrealizować prezentacje oraz nagrania. Zakładaliśmy, że przyjdzie tylko kilku znajomych. Tymczasem pojawiło się około 30 osób. Zameldowali się prawie wszyscy, którzy deklarowali swoją obecność na Facebooku! Na szczęście ani krzeseł, ani okolicznościowych koszulek super adminów, ani piwa nam nie zabrakło.

W agendzie znalazły się trzy prezentacje. Grzegorz Nosek z MegiTeam (jeden z inicjatorów spotkania) opowiadał o wirtualizacji za pomocą Linux Containers. Opisywał mechanizmy stojące za tą dość nową i obiecującą technologią, a także potencjalne strzały w plecach pionierów, którzy się na LXC zdecydują.

anonimowiadmini2

Kolejna prezentacja Michała Prokopiuka opisywała ewolucję centralnego routera Sloneczko.net – dostarczyciela Internetu z krakowskiego Kazimierza. Michał przedstawił problemy, na jakie się natknął wraz ze wzrostem liczby klientów i ich rozwiązania, dzięki którym śpi spokojnie.

Ostatnią pozycją była prezentacja Krzysztofa Dorosza (Katedra Informatyki, AGH). Dotyczyła problemów z wykorzystaniem Redisa i memcached w dużej skali — przy liczbie wpisów idącej w ciężkie miliony. Krzysztof pokazał, jak dostroić memcache’a do swoich zastosowań i jak ograniczyć apetyt Redisa na pamięć o około 90%.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli, za podchwycenie charakteru „grupy wsparcia”, obecność i zaangażowanie w rozmowę – zarówno w trakcie części oficjalnej, jak i udanego afterparty. Za poziom i charakter naszego spotkania niech zaświadczą materiały, które skrzętnie zebraliśmy, zgraliśmy i oddajemy do ogólnego użytku. Na zachętę byście chcieli być z nami w trakcie kolejnych eventów (informujemy o nich tutaj)

Pozdrawiamy serdecznie
Anonimowi Admini

Nagrania i slajdy

Grzegorz Nosek – LXC kontener pingwinów

Krzysztof Dorosz – Beyond millions of keys in memcached and redis

Prezentacja

Michał Prokopiuk – Wyciskamy siódme poty. Router dla ISP

O Anonimowych Adminach

Anonimowi Admini to grupa wsparcia dla społeczności Administratorów stacjonujących w Krakowie i szeroko pojętych okolicach. Co jakiś czas spotykamy się by łączyć przyjemne z pożytecznym. Syswiedzą i doświadczeniami dzielimy się przy piwku lub dobrej herbacie.

0 comment

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX