Relacja z SymfonyCon 2013

0 comment

SymfonyCon czyli pierwsza międzynarodowa konferencja traktująca o frameworku PHP jakim jest Symfony miała miejsce w Warszawie – dokładnie 12 i 13 grudnia 2013 roku.

Prezentacje były podzielone na dwa równoległe tory przez co nie dało się uczestniczyć we wszystkich, jednak większość slajdów z prezentacji dostępna jest na joind.in. Nagrania wideo z prezentacji również mają być dostępne na oficjalnym kanale SensioLabs.

1. Keynote – Fabien Potencier

Na początku w ramach podsumowania Fabien przybliżył kilka liczb ze świata Symfony oraz wskazał nowe funkcje na oficjalnej stronie frameworka. Następnie przedstawił swoje narzędzia które wykorzystuje podczas pracy, były to:
gh – narzędzie CLI usprawniające pracę z repozytorium gita, które wzbudziło wielkie zainteresowanie jednak póki co nie ma co liczyć na upublicznienie kodu.
pr-labels.js – skrypt do pokazywania labeli przy pull requestach na githubie, dostępny tutaj: gist.github.com/fabpot/7887553
ubot.io – moim zdaniem najciekawsze z zaprezentowanych. Ubot.io zajmuję się sprawdzaniem pull requesta pod kątem literówek oraz standardów kodowania. Gdy kod nie przechodzi walidacji, ubot zwraca patcha z poprawkami. Fabien mówił o tym, że tracą bardzo dużo czasu na poprawianie tego typu błędów stąd to narzędzie. Ubot został uruchomiony w pierwszy dzień konferencji i w ten sam dzień zwrócił swoją pierwszą sugestię. Oficjalna strona wraz z listą ostatnich sugestii ubota.

Kolejną ciekawą rzeczą w tym wykładzie był fakt że na scenę wkroczyły jeszcze dwie osoby po Fabienie. Najpierw był to Javier Eguiluz ewangelista w SensioLabs. Opowiedział o pomysłach na ulepszenie oficjalnej strony internetowej frameworka oraz społeczności działających wokół niego. Po nim na scenę wkroczył Julien Pauli – odpowiedzialny za wydajność w Symfony – który w kilku słowach opowiedział o pisaniu rozszerzeń PHP w C.

2. How to automatize your infrastructure with Chef – Grégoire Pineau

Temat prezentacji zinterpretowałem jako opis przypadku użycia Chefa – opis na konkretnym przykładzie. Prezentacja jednak przez większość czasu traktowała o narzędziach używanych przy automatyzacji i ogólnym wstępie teoretycznym. Dopiero na koniec zaczęły pojawiać się konkrety, których było zdecydowanie za mało. Kolejną rzeczą która mnie zraziła był problem prezentującego z wysławianiem się w języku angielskim. Stres prowadzącego plus słowotwórstwo (mieszanie angielskiego z francuskim) w moim odczuciu bardzo przeszkadzało w zrozumieniu co autor ma na myśli. Wielka szkoda kiedy ktoś z dużymi zasobami wiedzy nie potrafi jej przekazać.

(prezentacja)

3. Build Awesome REST APIs With Symfony2 – William Durand, Lukas Kahwe Smith

Przedstawienie bundli przydatnych przy tworzeniu REST API oraz sposobów ich użycia. Pozycja obowiązkowa. Jeden z lepszych wykładów na całej konferencji. Szczególnie Lukas Kahwe Smith zasługuje na uznanie – uważam że jest jednym z lepszych wykładających, potrafi bardzo dobrze wytłumaczyć tematy którymi się zajmuje. Potwierdza to otrzymanie przez niego nagrody dla najlepszego ewangelisty SymfonyCon 2013. William Durand mówił o BazingaHateoasBundle szkoda że ponownie, wielką wiedzę przysłaniał problem z wysłowieniem się choć w tym przypadku było o wiele lepiej niż na wykładzie o Chefie.

4. Increase productivity with Doctrine2 extensions – Gediminas Morkevicius

Autor Doctrine2 Extensions rzeczowo i konkretnie przedstawił wykorzystanie tych rozszerzeń. Treść prezentacji na wysokim poziomie jednak jej przekaz pozostawiał wiele do życzenia. W pewnym momencie zastanawialiśmy się kto prędzej zaśnie – on czy my.

5. How Kris Writes Symfony Apps – Kris Wallsmith

Kris jest bardzo ciekawą i lubianą osobą co było doskonale widać podczas jego wykładu, który miał odbyć się w mniejszej sali (tweet Krisa: tutaj należy wspomnieć że na korytarzu czekali ludzie którzy już nie mogli wejść). Jednak organizatorzy widząc ogromne zainteresowanie wykładem Krisa zamienili sale dzięki czemu wszyscy spokojnie mogli się pomieścić.

Wykład zdobył nagrodę za najlepszą prezentację na konferencji. Kris przedstawił swoja filozofię i przykłady pisania aplikacji w Symfony. Osobiście zgadzam się z podejściem jakie przedstawił. Burzliwa dyskusja wisiała w powietrzu jednak autor bardzo sprytnie ucinał ją odpowiedziami w stylu “Przecież nie mogę się mylić” (oczywiście jeżeli ktoś chciał, mógł podyskutować po prezentacji). Cała prezentacja była bardzo dobrze wyważona pod względem treści, przekazu jak i interakcji z publicznością. Nagroda najlepszej prezentacji jest jak najbardziej zasłużona. Jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję być na wykładzie Krisa to jej nie przegapcie.

6. Drop ACE, use voters – Marie Minasyan

Bardzo dobre przedstawienie jak działa ACE oraz Role Voters i dlaczego należy używać tych drugich. Zainteresowanych odsyłam do slajdów – naprawdę warto.

7. Symfony components in the wild – Jakub Zalas

Symfony zbudowane jest z niezależnych komponentów, które można z powodzeniem wykorzystywać w innych projektach. Jakub przedstawił co robi każdy z nich i jak wykorzystują je inne projekty poza światem Symfony. Świetna prezentacja pod względem treści jak i przekazu. Same konkrety. Czekam na kolejne prezentacje.

8.Taming Runaway Silex Apps – Dave Marshall

Dave opowiedział o najlepszych praktykach i konwencjach podczas pisania aplikacji w Silexie. Kolejny konkretny wykład, który moim zdaniem wiele nauczył osoby, które nie miały jeszcze styczności z Silexem jak i te bardziej doświadczone. Silex pozwala na różne podejścia do tego tematu; Dave przedstawił swoje wnioski i doświadczenia.

9. Decouple your application with (Domain-)Events – Benjamin Eberlei

Świetny wykład obrazujący jak pisać aplikację składającą się z niezależnych modułów. Autor przedstawił dobre i złe strony praktyk zawartych w wykładzie. Prezentacja zawierała bardzo dużo przykładów zastosowań i była na najwyższym poziomie. Znakomite zakończenie cyklu wykładów.

(prezentacja)

SymfonyCon Awards

Na koniec konferencji odbyło się wręczenie nagród w kategoriach community i business. Warto tutaj wspomnieć że dwie nagrody: 2013 Best Social website of the year i 2013 Best Symfony website of the year otrzymał portal goldenline.pl.

Wszystkich nagrodzonych w obu kategoriach można zobaczyć na awards.symfony.com/community

Podsumowanie

Konferencja pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym stała na bardzo wysokim poziomie. Ludzie z różnych zakątków świata (był nawet jeden uczestnik z Australii) wydawali się być bardzo zadowoleni z konferencji – choć zdarzały się narzekania na niską temperaturę w Polsce. W związku z tym zapewne ucieszyli się, że przyszłoroczna edycja SymfonyCon odbędzie się w Madrycie. Jeszcze większe powody do zadowolenia ma SensioLabs, które otrzymało 5 milionów Euro na rozwój Symfony.

Zdjęcia, oraz inne ciekawe informacje można znaleźć pod oficjalnym hashtagiem konferencji #symfonycon na twitterze.

0 comment

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX