Relacja z Quality Excites 2014

3 komentarze

„Kiedy jestem na innych tego typu wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenia, które powinny promować jakość, mam wrażenie, że IT w Polsce jest pięć lat do tyłu. Na Quality Excites wiem, że jesteśmy do przodu”.

W sobotę, 31 maja odbyła się III edycja konferencji Quality Excites. W Gliwicach spotkali się inżynierowie ds. jakości, programiści oraz liderzy projektów, aby wspólnie rozmawiać o zagadnieniach dotyczących jakości oprogramowania.

Tegoroczna konferencja zgromadziła 160 uczestników i 35 prelegentów, to więcej niż przed rokiem. W programie znalazło się 7 warsztatów i 12 wykładów. Wykład otwierający „Jakość jest w nas”, wygłoszony przez Pawła Pustelnika (Project Manager w firmie Future Processing), dotyczył jakości pracy ludzkiej. Paweł mówił o ludziach ­ co sprawia, że pracuje im się lepiej i co wpływa na jakość ich pracy, jakie elementy rzutują na motywację i satysfakcję z pracy ­ jednym słowem o tym, że kluczowym ogniwem w procesie tworzenia oprogramowania wysokiej jakości jest człowiek.

Nie zabrakło prezentacji o testowaniu i automatyzacji testów, gromadzeniu wymagań, programowaniu aspektowym, metodykach zwinnych, jak i praktykach oraz narzędziach developerskich. Tegorocznymi prelegentami, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wykładów byli: Przemysław Sech (Software Test Engineer, Rockwell Automation), Szymon Homa (Java Senior Developer i Technical Leader, LGBS Polska), Sławomir Bryk (Scrum Master, Future Processing), Wiktor Żołnowski (Agile Coach, Code Sprinters), Lilianna Poradzińska (Założycielka i CEO, Testility), Barbara Fusińska (Developer, Base), Łukasz Pietrucha (Senior Quality Assurance Specialist, BLStream), Łukasz Jasiński (Quality Assurance Engineer/TA Engineer, BLStream), Karol Mioduszewski (Kierownik Działu Testów Technicznych, Soflab Technology), Katarzyna Mrowca (Senior Business Analyst, Sabre), Grzegorz Gałęzowski (Senior Software Engineer, Motorola Solutions). Wykład zamykający „Kim jest Agile Coach?” wygłosił doświadczony coach i trener ­Krystian Kaczor.

7

Mocną stroną Quality Excites okazały się warsztaty: „Śladami faraonów, czyli pragmatyczna podróż po piramidzie testów”, „Integracja to nie wszystko – historia pewnego Jenkinsa”, „Przez klocki do produktu”, „Pragmatyczne TDD”, „Automatyzacja testów mobilnych z użyciem Robotium, czyli jak sprawić, by życie QA było łatwiejsze”, „Praktyczne ataki na aplikacje internetowe” oraz „Zbudujmy MVP, czyli dlaczego warto szybko weryfikować hipotezy biznesowe”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję udać się w podróż przez piramidę testów, zautomatyzować testy aplikacji mobilnych, zintegrować proces budowania z testami automatycznymi, czy zbudować wspólnie z trenerami swój produkt i dowiedzieć się, jak szybko weryfikować hipotezy biznesowe. Przeprowadzili również ataki na aplikacje internetowe ­oczywiście w kontrolowanym środowisku ­ mieli także okazję udoskonalić swoje umiejętności w technikach test-driven development.

„Jednym z naszych głównych celów było koncentrowanie się na mocnych aspektach technicznych i myślę, że to się udało. Zaproponowaliśmy minimum teorii, maksimum praktyki i doświadczenia. Prelegenci warsztatów to ludzie na co dzień pracujący w projektach, dlatego Quality Excites jest doskonałą okazją do rozwiania wątpliwości i konkretnych dyskusji. Uczestnicy zachwycali się warsztatami, co mnie nie dziwi, bo to najbardziej praktyczna część, podczas której w kilka godzin można było zrobić spory krok w zdobywaniu umiejętności.” – mówił Daniel Dec, współorganizator konferencji.

Paweł Nowak, współprowadzący warsztaty doskonalące umiejętności pracy z narzędziem Lean Canvas i budowania MVP (minimum viable product), podsumował tę cześć Quality Excites następująco – „Mieliśmy przyjemność pracować z niesamowicie kreatywną grupą, która wiele razy zaskoczyła nas swoimi pomysłami i podejściem. Uczestnicy sami mogli zmierzyć się z definiowaniem wyzwania projektowego, a tematy jakie zaproponowali okazały się bardzo ambitne. Następnie, dla zdefiniowanych przez siebie wyzwań, starali się znaleźć skuteczny model biznesowy, wykorzystując do tego narzędzie Lean Canvas. Po warsztatach byliśmy bardzo zadowoleni z ich przebiegu oraz efektów, jakie uczestnikom warsztatów udało się uzyskać.”

Quality Excites było wyjątkowym spotkaniem ludzi, których inspiruje tematyka jakości oprogramowania, spotkaniem, gdzie teoretycy i praktycy wymieniali się doświadczeniami. Ciąg dalszy dyskusji odbywał się na after party. Konferencja została bardzo wysoko oceniona zarówno przez uczestników, jak i prelegentów.

„Jest to jedyna w Polsce konferencja na temat jakości oprogramowania, gromadząca taką liczbę młodych profesjonalistów, którzy rozumieją i wykorzystują najnowsze technologie i metody pracy. Dotyczy to nie tylko prelegentów, ale również publiczności. Duża wartość merytoryczna, pełne pasji dyskusje, poszerzające horyzonty, zabawa, atmosfera współpracy i profesjonalizmu, dobra lokalizacja, pyszny catering ­ to wszystko czego potrzeba, żeby zorganizować świetną konferencję i Future Processing to wie. Kiedy jestem na innych tego typu wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenia, które powinny promować jakość, mam wrażenie, że IT w Polsce jest pięć lat do tyłu. Na Quality Excites wiem, że jesteśmy do przodu. Krótko: wiedza, zabawa, współpraca, brak polityki.”Krystian Kaczor (Agile Coach, QAgile).

32

„Bardzo mi było miło uczestniczyć w takiej konferencji, szczególnie, że jej tematyka skupiała się na zagadnieniu jakości. Możliwość znalezienia się w środowisku, w którym było tak wiele osób, tak aktywnie zainteresowanych jakością oprogramowania, było czystą przyjemnością. Widać było również pasję i osobiste zaangażowanie organizatorów w to, żeby wydarzenie było nie tylko „eventem”, ale również wartościowym wkładem w zrozumienie tematu jakości oprogramowania w Polsce.”Grzegorz Gałęzowski, prelegent Quality Excites 2014.

Wiktor Żołnowski, autor cieszącego się dużą popularnością bloga (blog.testówka.pl), zauważył, że Future Processing jest wśród niewielu polskich firm, w których ludzie i ich wiedza uznawane są za największy kapitał. Zwraca także uwagę na to, że Quality Excites stanowi doskonałą płaszczyznę komunikacji pomiędzy osobami odgrywającymi różne role w projekcie: „Jest to jedyna (znana mi) konferencja w tym kraju, na której testerzy i programiści mówią tym samym językiem.”

Organizatorem konferencji jest firma Future Processing, zajmująca się wytwarzaniem zaawansowanych systemów informatycznych. Firma znajduje się w czołówce zestawienia Deloitte dla najszybciej rozwijających się spółek technologicznych Europy Środkowej „Technology Fast 50”.

Więcej informacji o konferencji na stronie www.qualityexcites.pl.

3 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX