Relacja z 4Developers 2014

4Developers to bardzo ciekawa pozycja na rynku konferencji – stara się zadowolić niemal wszystkich dając kilkanaście ścieżek takich jak Java, .NET, Frontend, PHP, Architektura (*2), Mobile (*2), Game, Security, Soft Skills, Project Management, Cloud i śieżka sponsora ESTIMOTE. Zazwyczaj jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale nie w tym przypadku. Dzięki tylu ścieżkom 4Developers pozwala uniknąć nudy i wybrać to co nas interesuje, pomijając to co już znamy/umiemy.

Wybór nie jest łatwy, dla osób programujących po stronie serwera (np. Java), czasem frontendu (Frontend), tworzących zaawansowane aplikacje (Architektura * 2), mających kontakt z klientami (Soft Skills) i zainteresowanych też tematyką mobile (Mobile) jest w czym wybierać. Czasami są 4 potencjalnie ciekawe prelekcje w tym samym czasie i wybór jest dokonywany kilka minut wcześniej, pod wpływem kości/fusów/pogody czy innego chwilowego widzimisię.

Z racji takiej, a nie innej specyfiki konferencji nie mogę się wypowiadać na temat większości prelekcji, ograniczę się więc tylko do info na temat kilku najciekawszych z tych na których byłem.

Soft Skills: „Praktyczna psychologia dla programisty”. Bardzo ciekawy temat, inżynierowie mają pewną tendencję do traktowania relacji ludzkich nieco „maszynowo”, skupiając się na tu i teraz, bez zrozumienia pewnej całości czy raczej kontekstu, wynikającego np. z różnego doświadczenia życiowego, problemów rodzinnych czy zwykłej różnicy charakterów. Świadomość pewnych rzeczy pozwala inaczej spojrzeć na relacje interpersonalne i w efekcie poprawić komunikację ze współpracownikami czy klientem.

Soft Skills: „Kontakt i zaufanie w relacjach między klientem a programistą”. To trudny temat, prelekcja mówiła o ważnych tematach takich jak zrozumienie klienta czy poświęcenie mu odpowiedniej uwagi, ale… rzeczywistość jest trochę inna i często nie ma czasu aby poświęcić klientowi tyle czasu ile by chciał, bo dla nas to mały projekt, w umowie jest zapisane „do 5 poprawek”, lubimy go więc były kolejne dwie, ale następne 5 których on chce… Nie ma lekko.

Soft Skills: „Sztuka mówienia NIE”. Trudna sztuka. Jak powiedzieć „nie” tak, aby druga strona nadal nas lubiła 🙂 Ciekawy temat, przykłady z własnego doświadczenia plus bardzo fajne prowadzenie prelekcji.

Java: „Mapowanie relacyjno-obiektowe prawdziwych obiektów”. Sławomir Sobótka jak zwykle w formie (polecam jego prelekcje). Niby Java, ale tak na prawdę architektura z pogranicza DDD, o tym jak powinny wyglądać relacje między obiektami.

Architektury aplikacji: „Designing API for mobile app”. Bardzo ciekawa prelekcja, samo mięcho dla programistów, czyli teoria plus przykład wdrożenia jej w praktyce, na produkcji. Samo API to jedno, ale komunikacja mobile to kilka problemów jakich raczej się nie spotyka w zwykłej wymianie danych między serwerami.

Soft Skills: „Conversation Patterns for Software Professionals”. Ponownie temat kontaktu z klientami, tym razem bardziej praktycznie i konkretnie (np. User Stories vs Use Cases) plus zwrócenie uwagi na potrzeby klienta, które często nie są jawnie sformułowane.

PHP: „How to write a good code-book”. Jedyna prelekcja, która mnie rozczarowała. Była bardzo ogólna (dla mnie za bardzo), kilka narzędzi z info co one robią, kilka informacji… Każdy kto korzysta z Symfony2 wszystko to raczej wie, każdy inny powinien w agencie dostać jakieś info, że jest to na przykładzie S2, a najlepiej do tego nazwy kilku narzędzi, aby móc spokojnie stwierdzić „znam, wiem, kojarzę, więc idę na coś innego”.

Game Development: „Jak wciągnąć eksperta domenowego w wir modelowania – wizualne i lingwistyczne techniki DDD”. To była prelekcja plus późniejszy warsztat. Bardzo ciekawe doświadczenie dla osób, które z DDD nie mają na co dzień styczności, a chcą poznać to podejście. Najpierw wprowadzenie, potem zadanie, praca w grupach i podsumowanie.

I tak minęła 20:00, czas było wracać. Co jeszcze warto wspomnieć? Dobra organizacja. Smaczny obiad. Dużo miejsc gdzie można było usiąść na chwilę, podłączyć laptopa do ładowania (nie było walk o gniazdko) i odpocząć. Duża ilość wody, kawy, soków, herbaty, ciastek, itp., dzięki czemu niczego nie zabrakło, nie było kolejek czy problemów z krótką przerwą na coś słodkiego z popitką. Sprawnie działające WiFi (z tym na konferencjach różnie bywa). Były też różne konkursy, do wygrania były 3 roboty Arduino, Kindle Paperwhite, gry komputerowe, koszulki i różne inne drobiazgi.

Z minusów mogę wymienić tylko dwa:

 • brak małej agendy dołączonej do identyfikatora,
 • brak dostępu do prezentacji w chwili rozpoczęcia konferencji, dzięki czemu łatwiej było by ocenić które prelekcje warto zobaczyć kosztem innych.

Polecam wszystkim przyszłoroczną edycję 4Developers 2015, bazując na poprzednich dwóch werdykt może być tylko jeden: warto!

Freelancer, programista php, wiecznie niezadowolony ze swojego kodu. Toleruje frontend, kocha backend, miłośnik integracji :)

 • Spawnm

  Byłem już na 3 edycjach 4Developers, i jak najbardziej polecam.

 • Piotr Pasich

  Cześć,

  A propos mojej prezentacji. Rozumiem, że dla części osób narzędzia nie były zaskoczeniem, ale nie o nich myślałem podczas przygotowywania. Na sali dość sporo osób nie znało i nie kojarzyło programów, więc myślę, że target został osiągnięty. Czasami tak bywa, że trzeba wrócić do podstaw na chwilę.

  Bardzo mnie zaciekawiła propozycja udostępniania wcześniej prezentacji, przed konferencją. Myślę, że to może wypalić w formie zwiastunu. Przynajmniej, żeby zaznajomić się z pierwszymi kilkoma slajdami.

  Dzięki za dobrą relację,

  • thejw23

   Tak, prezentacja nie była słaba sama w sobie, tylko ja nie byłem jej „targetem” i to rozczarowanie wzięło się głównie z tego, że w tym czasie były inne tematy, które mogłem odwiedzić, dla mnie ciekawsze – co niestety wyszło dopiero w połowie prelekcji, gdzie już wiedziałem, że to jest nie dla mnie. Jedyne do czego się przyczepię to nie sama prezentacja czy prowadzanie (bo tu nie mam do czego), co jej opisanie: gdyby tam było więcej informacji, to miałbym większe szanse na wcześniejsze określenie „ok, fajnie, ale to nie dla mnie”.

   • Piotr Pasich

    Ok, rozumiem. Tak czy siak pomysł na trailer do prezentacji mam zapisany dużymi literami w notatkach.

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL