fb pixel

PHPconPL 2013 – podsumowanie

|

Nasz trzeci PHPconPL mamy za sobą. Można śmiało powiedzieć, że w ostatni weekend października Szczyrk stał się PHPową stolicą Polski. Ponad 420 uczestników, 20 wystąpień i 3 dni świetnej zabawy.

Relacja na żywo

Jeżeli ktoś jeszcze nie widział lub wpadł na ten wpis archiwalnie to zapraszam do zapoznania się z relacją „na żywo” jaką prowadziliśmy z tegorocznego PHPcona:

Prawdę mówiąc to nie byliśmy przygotowani technicznie i osobowo na taką relację, pomysł przyszedł w ostatniej chwili, bez większego planu ale jak okazało się potem był to strzał w dziesiątkę 😉 Dziękujemy za miłe słowa, a także za krytykę (niestety nie jesteśmy w stanie prowadzić takiej relacji przekazując co kilka minut treści z prezentacji - zresztą nie ma to sensu - za jakiś czas pojawią się materiały video. Taka relacja z założenia musi być bardziej [uwaga, brzydkie słowo] lifestylowa 😉 ). Za rok postaramy się usprawnić ten proces.

Miejsce

Impreza odbyła się w hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku. Jest to ogromny kompleks - mieliśmy to „szczęście” być na samym początku budynku więc przejście w inne rejony często trwało po kilka minut, nie mówiąc o tym, że hotel ma nietypowy układ gdzie teoretycznym poziomem 0 (recepcja i wyjście z hotelu) jest… piętro 5 😉 W pierwszy dzień widać było zdezorientowanie ludzi i wieczne problemy ze znalezieniem wyjścia - odruchowo wszyscy zjeżdżali na najniższe piętro, czyli nr 2. Jeżeli chodzi o pokoje to w przeważającej większości ich standard był niski lub bardzo niski. Głęboka komuna. Niektórzy mówili, że „pachnie Gierkiem”. Prawdę mówiąc jakoś szczególnie nam to nie przeszkadzało. Wiadomo, lepsze warunki każdemu bardziej by odpowiadały, ale z drugiej strony w tych pokojach spędzaliśmy ledwo kilka godzin dziennie: powrót przed 4 rano, wyjście na śniadanie o 9. Następnym razem postaramy się załapać na inny segment budynku to może przynajmniej nie będziemy musieli pokonywać tylu kilometrów 🙂

Pojawiły się narzekania, że Szczyrk jest za daleko, jest ciężki dojazd „i w ogóle”. Myślę, że trudniejszy dojazd to mieliśmy w latach ubiegłych do Mąchocic Kapitulnych, poza tym NIGDY nie będzie sytuacji, że wszystkim miejsce pasuje, zawsze ktoś będzie miał dalej, a ktoś bliżej. Pogoda nam dopisała, przepiękne widoki z hotelu, a sporo osób (my też) wybrało się pochodzić po okolicznych górach. Jak dla nas zdecydowanie jest to bardzo fajna miejscówka na taką imprezę.

Agenda

Odbiór agendy to bardzo indywidualna sprawa związana głównie ze stanem wiedzy danego uczestnika, jak i od poziomu samych prezentacji. Moim skromnym zdaniem było zdecydowanie lepiej niż rok temu, mieliśmy kilka bardzo fajnych wystąpień, kilka fajnych i średnich, a jedynie dwie prezentacje - chyba reszta uczestników się ze mną zgodzi - były poniżej oczekiwań. I tak jak dwa lata temu „furorę” (w negatywnym znaczeniu) zrobiła prezentacja o Yii Framework, tak w tym roku memem PHPcona stał się Drupal. Ten temat wzbudzał kontrowersje już na etapie głosowania na propozycje do agendy (z drugiej strony: ktoś przecież na to głosował), ale chyba nikt nie przypuszczał, że tak to się skończy. Pozostali prelegenci szybko podchwycili temat i w kolejnych prezentacjach można znaleźć zabawne nawiązania do Drupala.

Drugim „bohaterem” była prezentacja „Problemy wielozadaniowości w PHP i próby ich rozwiązania” panów z iPresso, która w zasadzie była nie na temat i wzbudziła wiele kontrowersji (odsyłam do ocen tego wystąpienia na joind.in).

Ktoś napisał, że najlepiej by było, aby prezentacje od sponsorów były w innym bloku niż pozostałe, żeby można było je pominąć - bądźmy szczerzy - wtedy nie było by sponsorów, a my byśmy musieli zapłacić kilka razy więcej za taką imprezę. Poza tym okazuje się, że prezentacja sponsorska nie musi być totalnym szajsem. Sporo osób pojechało już do domu odpuszczając ostatni temat, a tutaj okazało się, że panowie z Schibsted Tech Polska dali bardzo ciekawy wykład. Można? MOŻNA! (oceny wszystkich prezentacji).

PHPconPL 2014

Dariusz Grzesista, główny sprawca tej świetnej imprezy, ujawnił, że w przyszłym roku zostajemy w tym samym miejscu, tym razem hotel będzie w 100% „nasz” co ma dać około 500 miejsc, zaś termin to miesiąc wcześniej, czyli ostatni weekend września. Nie ma żadnych wątpliwości: jak zwykle miejsc zabraknie i jak zwykle zapiszemy się w „przedsprzedaży” zanim będzie znana agenda. PHPconPL to świetna impreza i należą się OGROMNE podziękowania dla całej ekipy organizatorów za trud jaki wkładają w organizację tak dużej imprezy.

Dodaj na LinkedIn
Mirosław Okoński
Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Miłośnik piwa i Metaxy. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.