PHPconPL 2013 – dzień pierwszy – relacja [na żywo]

Święto polskich PHPowców czyli PHPcon. Poniżej nasza relacja na żywo – wpis będzie aktualizowany na bieżąco. Relacja z drugiego dnia.

12:09

Ostatnia godzina w biurze, pakujemy się, słonik jedzie w góry!

@kandeefloss

17:25

Dotarliśmy. Ominęła nas prezentacja o Drupalu ale to chyba dobrze 😉 Pierwsze wrażenie: ogromny PRLowski kompleks w którym można się zgubić. Pokoje makabryczne, zdjęcie pokojowego telefonu wieczorem 😉

18:10

Bardzo fajna prezentacja Sebastiana Marka pt. „Praktyczne Code Reviews”. Konkretnie, rzeczowo, przyjemnie się słuchało.

18:23

image
Kacper Gunia prezentuje zalety dependency injection.

19:26


Kolacja wygląda lepiej niż smakuje. Brokuły – za karę? 😉

@supernrm

21:30

IMG_1249
Na koniec dnia zabawna gra z wiedzy poważniej i mniej poważnej z zakresu PHP. Dużo śmiechu, fajna zabawa 😉

22:01

Część oficjalna pierwszego dnia zakończona. W tej chwili schodzimy do piwnicy „programować” 😉

 • Dojechaliście? My już po obiedzie 🙂

 • WM

  nie, dojezdzamy do BB i idziemy na obiad. Pierwszy jest drupal wiec… :d

  • no to szerokości mobilki – mentax/phppl okupuje pokoje 552-555 jakby co 🙂

 • Potfur

  Róbcie notatki [dla tych co z różnych powodów być nie mogli]

 • Robert Czarny

  Tak jak staram się nie hejtować tak dziś we mnie się lekko zagotowało. Zapytacie pewnie dlaczego? Wszystko super świetnie gdyby nie cytuję fragment:

  „Dotarliśmy. Ominęła nas prezentacja o Drupalu ale to chyba dobrze ;)”

  Tym właśnie wpisem Webmastah wyrobił sobie u mnie opinię. Panowie pytam się jakim prawem naruszacie dobre imię Polskiej Drupalowej Społeczności? Czy nie zauważyliście, że tak przez was wielbiony framework Symfony szczyci się gdzie tylko może kooperacją z Drupalem? Ba nawet stawiają swój główny serwis na tym Drupalu, którego warto omijać szerokim łukiem.

  Samo stwierdzenie, że czyjaś prezentacja nie jest warta „waszej obecności” jest próżne, naganne i wystawia wam świadectwo.

  Drupalowa społeczność w Polsce cały czas się rozwija i skupia w swoich kręgach co raz to nowych członków. Fuzja z frameworkiem Symfony stała się katalizatorem tego stanu rzeczy. Na ostatnim trójmiejskim PHPmeetUPie wiele osób zainteresowało się możliwościami Drupala, a naprawdę jest czym się chwalić i co pokazywać. Mam nadzieję, że pozostali Drupalowicze dołożą swoje komentarze pod wpisem tak by dać znak o tym, że nie jesteśmy ślepi ani głusi i do tego znamy swoją wartość.

  • thejw23

   Pisząc w imieniu swoim, a nie redakcji (aby to było jasne).

   Jakim prawem WM narusza dobre imię Polskiej Drupalowej Społeczności? A bo ja wiem, może takim, że WM tak jak każdy ma prawo wyrażać swoją opinię. Inni uczestnicy PHPCon chyba ją podzielają: https://joind.in/talk/view/9758 więc to nie tak, że WM hejtuje Drupala. Drupal się o to prosił, więc WM i cała reszta PHPCon wspaniałomyślnie zgodzili mu się w tym pomóc 😉

   Więc, Polska Drupalowa Społeczność sama się o to prosiła. Dlaczego? 1) Temat, na który większość developerów całkiem słusznie zareagowała alergicznie. 2) Doświadczenie, będą na PHPCon 2011 była podobna prezentacja o Yii, która jak w tym roku Drupal, po prostu przeszła do historii. Co było tego przyczyną? Może słabszy dzień prowadzącego, może brak wiedzy i umiejętności skontrowania „dlaczego XX a nie coś innego”, może źle przygotowana prezentacja. Nie wiem – po prostu słabo wyszło i już. Jaki to ma związek z prezentowanym produktem? W przypadku Yii niewielki, nikt nie twierdzi, że jest to słaby framework i do niczego się nie nadaje. Słaba była prezentacja. Z Drupalem jest trochę gorzej – np. Wim przy Beyond PHP pokazał przykład zapytania, które woła o pomstę do nieba – było z Drupala… Coś tam jeszcze – też z Drupala i nie był to przykład pozytywny. A to już idzie per produkt, a nie per prezentacja.

   Nie podoba Ci się to co było mówione o Drupalu? Weź pod uwagę jedno. Fajnie, że jest Polska Drupalowa Społeczność, fajnie, że się spotykacie, ale to nie ideologia, aby Drupala bronić i się gotować jak ktoś krzywo o nim napisze. Musicie chyba bardziej otworzyć się na świat uznając wady Drupala, bo inaczej będzie wam ciężko w phpowej społeczności.

   Mam nadzieję, że w przyszłości Polska Drupalowa Społeczność nie będzie bronić słabych prezentacji tylko dlatego, że to Drupal…

   Zamiast się gotować lepiej zróbcie porządną prezentację, nagrajcie z niej video i wklejajcie wszędzie tam gdzie hejtują Drupala. Jeśli Drupal jest taki dobry, to chyba to nie problem, prawda?

   • Robert Czarny

    No i to zmienia postać rzeczy. Ale sami dobrze wiecie, że takie komentarze typu „dobrze że coś tam mnie ominęło” nie robią dobrze nikomu. Ale w porządku, myślę że nie raz jeszcze usłyszycie o drupalu w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

    • Spawnm

     To czekamy z niecierpliwością, bo na prelekcji byłem i mnie (i innych) nie urzekła.

  • nrm

   Ciężko się nawet ustosunkować do takich „zarzutów” 😉 Takim prawem, że mamy prawo do własnej opinii. Przytłaczająca większość uczestników podzieliła to samo zdanie – idź zapytaj „jakim prawem” na joind.in temat dostał tak wiele negatywnych ocen, jak ktokolwiek śmiał napisać, że mu się nie podobało, taki brak szacunku do Drupala 😉

  • nrm

   A tak swoją drogą to @thejw23:disqus dał super pomysł: droga społeczności Drupala – nasze łamy są dla Was otwarte, możecie pisać, przestawiać swoje racje i przekonywać do nich tak samo jak wszyscy inni. Na pewno nikt tutaj nie zabroni publikacji merytorycznego tekstu. Drupalu do dzieła 😉

   • Robert Czarny

    Bardzo mnie cieszy taki finał tego incydentu. Nowe medium nie związane bezpośrednio z Drupalem na pewno pozwoli nam dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Czas więc po raz kolejny zakasać rękawy i wziąć się do pracy.

 • Michał Kokociński

  Nie byłem na phpconie, dlatego ciężko mi oceniać czy prezentacja była
  dobra czy zła. Ale oglądając komentarze (o zgrozo :)) oddzielmy zdania
  na temat samej prezentacji od zdań na temat systemu, gdyż w wielu
  case’ach daje wręcz niesamowite możliwości. Szkopuł w tym, że w Polsce
  jeszcze mało kto jest wstanie okiełznać je i przekuć na rozsądny
  pomysł, co nie sprzyja propagowaniu jego popularności w tej części
  świata. Trochę podobnie jak w przypadku drukarek 3d. Mało jest
  przypadków praktycznego wykorzystania tej technologi, ale obserwując ją w
  akcji i widząc co potrafi tak małym nakładem pracy, wyobraźnia pracuje.
  Co możemy wszyscy wynieść z całej zaistniałej sytuacji? Podejście
  Drupal way jest podejściem innym niż stricte programistyczne i o wiele
  młodszym, nie do końca w wersji siódmej zarysowanym. I łatwiej wytłumaczyć je
  frontendowcowi, aniżeli programiście. Podjęta została ambitna próba, ale prawdopodobnie coś zostało zrobione w zły sposób.

  Podejście to znacząco zmieni się wraz z Drupalem 8, który wyjdzie w
  przyszłym roku i będzie po raz pierwszy zorganizowanym wyciągnięciem
  wniosków ze wszystkiego, co działo się do tej pory. Drupal 8 propaguje
  do bycia frameworkiem przyszłości i opłaca się śledzić temat będąc web developerem.
  Szczególnie jeśli zamierzasz otworzyć własny biznes. Nie ważne czy
  będzie to skalowalna aplikacja SaaS, czy mała agencja zajmująca się web
  devem. Siła Drupala polega na tym, że jest to dynamicznie rozwijający
  się system udoskonalany przez tysiące developerów z całego świata. Ich liczba wciąż rośnie. Podręcznikowy przykład open-source. Na zakończenie krótki filmik o tym –
  „What is Drupal?” http://youtu.be/26_OZeBmpXs

 • PatryŚ

  No i gdzie te zdjęcia pokoju 😀

  • nrm

   zdjęcie „pokojowego telefonu” jest bodajże w relacji z soboty 😉 Reszty pokoju lepiej było nie fotografować aby ludzi nie odstraszać 😉

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL