fb pixel

Jak zrobić kopię/backup systemu Linux używając rsync?

Jak zrobić kopię/backup całego systemu Linux używając rsync?

Jak pewnie wiesz rsync służy do kopiowania plików pomiędzy hostami. Backup systemu przy użyciu rsynca to trochę takie toporne rozwiązanie (są zdecydowanie lepsze opcje, w szczególności jak możemy to zrobić w formie całego obrazu), ale często sprawdza się do szybkiego zgrania systemu. Są sytuacje gdzie po prostu musimy coś zabezpieczyć, przegrać natychmiast, często jest to jednorazowa akcja.

sudo rsync -aAXv / --exclude={/dev,/proc,/sys,/tmp,/run,/mnt/,/media,/lost+found} user@1.2.3.4:/gdzie/przegrac

gdzie w --exclude podajemy, które katalogi ma pominąć, nie ma sensu ich przegrywać.

Wykluczenia możemy też zapisać w formie:

--exclude={"/dany/katalog/*"} 

Parametr -v pokazuje postęp kopiowania, z kolei -aAX odpowiada za zachowanie wszelkich atrybutów/praw plików.

Utworzono: 01-06-2021 07:12 | Ostatnia aktualizacja: 01-06-2021 10:00

Ten wpis jest częścią mojego publicznego notatnika co oznacza, że może być to szkic, luźne myśli, zaczątek artykułu na bloga, różne pomysły, odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytania, moje treści z social mediów warte zapisania dla innych czy też zwykłe notatki „na później”.

Jeżeli jesteś zainteresowany_a pełną wersją - wróć później lub zapisz się na mój newsletter (WARTO!), a nie ominiesz nowych publikacji.
Mirosław Okoński
Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Miłośnik piwa i Metaxy. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.