Niech powróci jak bumerang

2 komentarze

Od dłuższego czasu obserwujemy zawirowania na rynku SEO. Coraz trudniej o dobre pozycje. Walka o top jest zaciekła i trudna. Oczywiście nie odpuszczamy SEO, bo to mija się z celem. Zabieganie o nowych odwiedzających to podstawa i nikt o zdrowych zmysłach nie będzie z tego rezygnował. Jednak w niektórych przypadkach koszty SEO są naprawdę spore, szczególnie dla małych witryn, blogów itd.

Dlatego warto szczególnie zadbać o tych odwiedzających, którzy jakimś cudem jednak na tę naszą stronę trafią. Wiem, że brzmi to banalnie, ale moje doświadczenia pokazują, że wielu webmasterów zupełnie o tym nie myśli. Nie zastanawiają się jak sprawić, aby osoba, która weszła na stronę pierwszy raz, została jej wiernym czytelnikiem. Nie sprawdzają, czy strona jest przyjazna i czy w łatwy sposób można dodać ją do ulubionych albo zapisać się na jakieś powiadomienia o nowościach.

RSS żyje!

Od kilku lat chodzą słuchy, że odchodzi się od kanału RSS. Na szczęście ja tego nie zauważyłem i aktywnie z dobrodziejstw jakie niesie za sobą korzystam.  Na każdej interesującej stronie szukam przycisku, który umożliwi dodanie kanału RSS do mojego czytnika. Na moje nieszczęście część webmasterów nie dba o to, żeby było to proste i intuicyjne.  Bardzo często link RSS jest ukryty i trzeba go wyciągać ze źródła strony. Odpowiedzcie sobie na pytanie – ile osób będzie tak zdeterminowanych, by to zrobić? Niewiele. Zatem na początek apel – dbajcie o RSS.

Najprościej o to w stronach, które utrzymywane są na WordPressie. Tam kanał RSS jest zaimplementowany i łatwo z niego skorzystać. Warto też sięgnąć po inne rozwiązania.

Mam na myśli wtyczki pomagające zbudować legalną listę adresową, na którą będą mogli zapisać się wszyscy, którzy trafią na naszą stronę i będą zainteresowani otrzymywaniem powiadomienia o nowych wpisach. Czytelnicy otrzymają powiadomienie, my będziemy mieli większy ruch, wszyscy będą zadowoleni.

Mailem w odwiedzającego cel, pal!

Najlepszą wtyczką z jaką się spotkałem, która automatycznie się tym zajmuje jest MailPoet. W wersji podstawowej (czyli wystarczającej do momentu osiągnięcia limitu 2000 subskrybentów) jest darmowa. Wystarczy ją tylko zainstalować i skonfigurować, dostosowując do naszych potrzeb.  Na początek najlepiej stworzyć:

  • listę adresową, do której mogą zapisywać się chętni,
  • automatyczny newsletter powiązany z listą adresową,  który będzie powiadamiał wszystkich zapisanych o nowościach w naszym serwisie.

Po konfiguracji wszystko będzie odbywało się automatycznie. W ustawieniach warto włączyć potwierdzenie zapisu (double-opt), bo pozwoli nam to spać spokojnie.

Co ciekawe, można ustawić trzy różne metody wysyłania: przez własną stronę (PHP mail, sendmail), przez Gmail oraz przez strony trzecie (z użyciem protokołu SMTP). Sam korzystam z tej trzeciej opcji i jestem zadowolony.

Box to dobra rzecz

No dobra, a druga wtyczka? Drugą wtyczką jest proste i – pokuszę się o stwierdzenie – bardzo neutralne okienko pojawiające się w momencie przeglądania strony. Wtyczka nosi nazwę Scroll Triggered Box i jest całkowicie darmowa. Umożliwia nam m.in. umieszczenie kodu z wtyczki MailPoet i wyświetlenie okienka zapisu. Jak na taką prostą wtyczkę ma sporo opcji konfiguracyjnych. Można wybrać m.in. zawartość, szablon i szerokość boxa, umiejscowienie na stronie, moment jego pojawienia się oraz czas działania cookies. A to tylko część opcji. Konfiguracja wtyczki jest intuicyjna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Z tego, co zauważyłem konwersja jest spora i warto z niej korzystać.

Warto dbać o odwiedzających, którzy pierwszy raz trafili na naszą stronę. Bo taka sytuacja może się już nie powtórzyć. Dlatego dobrze jest pod nos podstawić im takie rozwiązania, które sprawią, że zostaną z nami na dłużej. Co oczywiście nie oznacza nachalnego nagabywania. Ma być zachęcająco, ale nie irytująco, inaczej użytkownik ucieknie z hukiem wirtualnie zatrzaskiwanych drzwi. W końcu nic tak nie denerwuje, jak tysiące wyskakujących okienek.

2 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX