-moz-koniec, czyli co dalej z prefiksami?

4 komentarze

Jeden z największych koszmarów spędzających sen z powiek milionom webdeveloperów na całym świecie powoli zbliża się do nieuchronnego końca. Otóż Mozilla ogłosiła koniec używania prefiksów.

W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja, iż nowe wersje Firefoxa nie będą wykorzystywały tzw. vendor prefixów, więc wszystkie nowe funkcje css będą implementowane pod docelowymi atrybutami. Czy to dobrze? I tak, i nie. Z jednej strony pozbędziemy się kolejnego dubla z kodu, przez co zaoszczędzimy kilkanaście bajtów, choć i tak jeszcze przez pewien czas powinniśmy zachować prefiksy dla starszych wersji przeglądarek. Jednak należy pamiętać o tym, że nowe własności css, będące na etapie wdrażania, nie będą dostępne dla przeciętnego użytkownika – konieczne będzie własnoręczne włączenie ich w opcjach przeglądarki z poziomu about:config, gdzie zaglądają tylko nieliczni.

Nawet IE się poprawia

Niemniej vendor prefixy nie cieszą się dużą sympatią, więc decyzja Mozilli jest jak najbardziej słuszna. Podobną deklarację złożyło Google w kwietniu tego roku, podczas prezentacji swojego nowego silnika – Blink – będącego forkiem Webkita, z którego korzysta również Opera. Co ciekawe nawet Microsoft powoli wycofuje prefiksy w kolejnych wersjach IE. Z najpopularniejszych przeglądarek tylko w Safari nic się nie zmienia, warto jednak pamiętać, że Safari posiada w naszym kraju mniej niż 1% udziału w rynku.

Tniemy prefiksy

Spójrzmy jak na dzień dzisiejszy wygląda wykorzystanie prefiksów dla najpopularniejszych własności.

• border-radius

Jeśli nie musimy wspierać tak prehistorycznych przeglądarek jak Firefox 3.6, Chrome 4 czy Safari 3.2, to wystarczy jedna linia kodu.

• box-shadow

Tylko jedna linia.

• gradient

Z prefiksów wciąż korzystają przeglądarki mobilne. Warto pamiętać też o fallbacku dla starszych wersji IE.

• transition

Pefiksów wymagają poprzednie wersje Safari, przeglądarki mobilne i Opera korzystająca z silnika Presto.

• transform

Potrzebny prefiks dla Webkita i pochodnych.

• animation

Prefiksów wciąż wymaga Chrome, Safari, Opera i przeglądarki mobilne oparte na Webkicie.

• calc

Wymagany prefiks tylko dla poprzednich wersji safari i przeglądarek mobilnych oraz fallback dla przeglądarek nie wspierających tej funkcji.

Podsumowanie

Mimo iż prefiksy pozostaną z nami przez pewien czas, oczywiście jeśli tylko zamierzamy wspierać starsze przeglądarki, to jest to początek ich końca. Miejmy nadzieję, iż pozbędziemy się ich szybciej niż IE6. A na razie do nowych projektów dorzućmy niezrównany prefix-free 😉

4 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX