Laravel: gdzie szukać materiałów do nauki?

4 komentarze

Laravel szturmem podbija serca PHPowych developerów z całego świata. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że poza nie najgorszą dokumentacją (pracują nad tym aby była jeszcze lepsza) mają bardzo dużą i szybko rosnącą społeczność co automatycznie przekłada się na wiele publikacji. Zanim i my zaczniemy opisywać co i jak zrobić w tym frameworku musimy najpierw spisać sobie gdzie można szukać dodatkowej pomocy.

Podstawowe materiały

Oczywiście poszukiwania zaczynamy od głównej strony projektu i najważniejszych działów: dokumentacja i forum. Pierwszy nie wymaga komentarza, jeżeli chodzi o drugi warto wspomnieć, że jest to niezwykle prężne forum, dużo tam się dzieje i już w kwestii popularności wyprzedza ono analogiczne miejsca w innych frameworkach (choćby Fuel czy Kohana).

IRC

Poza forum, bezpośrednią pomoc i co najważniejsze w trybie „na żywo” można uzyskać na kanale IRC. Tak, nie sądziłem (jako stary IRCowiec z 1998 r.), że IRC jeszcze istnieje, a tu proszę jaka niespodzianka. Oficjalny kanał #laravel jest w sieci Freenode. Jeżeli nie macie pod ręką żadnego klienta IRC (jak ja) bo po prostu nie korzystacie na co dzień z tej formy komunikacji, a chcecie raz na jakiś czas w przypadku problemów zapytać o rozwiązanie to najprościej będzie skorzystać z jakiejś gotowej publicznej bramki przez www, a najlepiej tej przygotowanej przez fanów Laravela. Kanał IRC podobnie jak forum jest niezwykle żywy, w momencie pisania tego tekstu przebywało na nich ponad 300 osób!
Dla porządku trzeba też nadmienić, że istnieje kanał #laravel-pl, niestety nieco świeci pustkami.

Poza bramką IRC warto pamiętać, że jest także serwis przechowujący logi rozmów na kanale Laravela więc można sprawdzić w archiwum co tam się dzieje lub wrócić do jakiejś istotnej dyskusji.

Książki

Jak na tak stosunkowo młody framework (a już szczególnie biorąc pod uwagę wersję nr 4, która jest z maja br.) Laravel może pochwalić się już kilkoma publikacjami (pomijam wcześniejsze dotyczące poprzednich wersji). W tej chwili dostępne są 3 pozycje, podobno 2 kolejne są już w produkcji.

Pierwsza pozycja traktuje głównie o testach, Laravel jest tu tylko tłem. Pozycja nr 2 jest chyba najbardziej przystępna dla początkujących, choć jej styl momentami nieco śmieszy (uwielbienie, niemal religijne w stosunku do autora frameworka). Co istotne wersja HTML tej książki jest darmowa i dostępna na stronie autora. Ostatnia książka napisana jest przez autora tego frameworka i traktuje bardziej o technicznych aspektach podejścia do pisania aplikacji, dosyć solidna dawka ciekawych materiałów.

Inne

Podsumowanie

Abstrahując od tego czy komuś się ten framework podoba czy też nie, trzeba przyznać, że jako projekt jest prowadzony bardzo dobrze, czego przecież nie można powiedzieć o konkurencji jak choćby FuelPHP – któremu promocja za bardzo nie idzie, czy też KohanaPHP, która to w ogóle od zawsze miała ogromne problemy z zarządzaniem projektem.

4 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX