Już jest PhpStorm 7.0: PHP 5.5, Vagrant, SSH, wsparcie frameworków i inne

Kilka dni temu ukazała się (przez niektórych długo wyczekiwana) siódma wersja popularnego środowiska deweloperskiego PhpStorm. Nowa wersja to przede wszystkim dużo nowych dodatków, ale też i wiele usprawnień w tym co już mieliśmy w poprzednich wersjach.

Siódemka przede wszystkim przynosi takie rzeczy jak:

…i wiele innych. W podlinkowanych wyżej frazach możecie szczegółowo zobaczyć dane zmiany, dodatkowo na stronie producenta są one wyszczególnione.

Moje dwa grosze

Bajery bajerami, a mnie nadal denerwuje to, że przy instalacji nowej głównej wersji (bo mniejsze aktualizacje obsługuje wewnętrzny instalator) trzeba wpisywać klucz licencyjny (olaboga, gdzie ja go posiałem?) czy też często występujący problem z niepoprawnym importem ustawień z poprzedniej wersji. Poza tym nadal na OSX zmiana niektórych ustawień (np. fontów) to jakaś makabra (błąd? utrudnia wyklikanie jakiejś opcji), a wbudowany słownik ma problem z obsługą polskich znaków (urywa sprawdzanie i oznaczanie wyrazów po pierwszym polskim znaku).

No a gdzie te promocje?

Producent co roku robi bardzo duże promocje (rekordowa zniżka 75% w zeszłym roku zablokowała serwery na wiele godzin!), gdyby trzymać się dotychczasowego schematu, to można by strzelać, że ew. promocje mogą się odbyć przy okazji Helloween czy też tzw, „black friday” czyli już niedługo.

Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Koneser prawdziwego piwa. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.

 • Daniel

  Jeśli chodzi o klucz, to wystarczy w obecnie używanej wersji kliknąć Help->Register i skopiować

  • nrm

   tylko to trzeba zrobić NAJPIERW 😉 W momencie jak nowa wersja pyta o klucz to już jest po ptokach 😀

   • eRIZ

    Nie. W przypadku Windows masz w katalogu domowym: .WebIde60configphpstorm60.key – tam jest cały klucz. Też mnie to dotknęło i tam już był.

    A jeśli chodzi o resztę, to np. pluginy wystarczyło przekopiować z tego samego katalogu.

    • nrm

     Nie używam Windows choć pewnie analogicznie leży to gdzieś w OSX. W każdym razie chodziło mi o fakt, że powinno to być wykrywane automatycznie, a nie powinno zmuszać klienta do nerwowych poszukiwań „gdzie jest mój klucz z zeszłego roku” 😉

     • eRIZ

      Na 90% w ~.WebIde60.

      Zgadzam się, mnie wkurzyło, że wtyczek nie przegrało pomimo skopiowania ich konfiguracji przez instalator. ;x

     • Mnie wykryło rozszerzenie obsługi szablonów SilverStripe i zaproponowało aktualizacje. Tylko tyle.

     • nrm

      ~/Library/Preferences/WebIde70/phpstorm70.key 😉

   • Potfur

    U mnie pięknie ładnie wszystko przeszło.

 • Rafał Nowak

  Czekam na te promocje, może w końcu zastąpimy NetBeansa 😉

 • FixIt: „star/stop”. Nie rozumiem czemu Laravel nie załapał się do obsługiwanych frameworków.

  • nrm

   też nie wiem ale i tak nie jest źle: podpowiadanie wygenerujesz idehelperem, artisan jest podpowiadany w konsoli.

 • Piotr

  Czy ktoś ma problem z podpowiadaniem komend artisana? W Run Command wpisuję: php artisan i nic. Oczywiście jak wpiszę np. php artisan –verison to komenda działa. Znalazłem w sieci wpis o dodaniu aliasu lecz to również nie pomaga.

 • Szymon

  Podane ceny na ich stronie sa netto. Ile podatku VAT finalnie doliczają?

  • nrm

   Na mojej fakturze od JetBrains jest dodane 19% VAT, a sprzedawcą jest niemiecka firma.

 • Marecki

  Na softkey.pl można kupić licencję PhpStorm – Personal License za ok 370zł brutto. Poczekam jeszcze trochę, może trafi się dodatkowo jakaś promocja, to cena pewnie też będzie jeszcze niższa.

 • aPoCoMiLogin

  Wszystkie problemy z wtyczkami, konfiguracjami i dodanymi projektami można rozwiązać poprzez zmianę katalogu z których te ustawienia są pobierane w bin/idea.properties są odpowiednie ścieżki które sobie można łatwo pozmieniać zaraz po instalacji i rozwiązać przynajmniej sporą część problemów.

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL