JavaScript najpopularniejszym językiem programowania

0 comment

Serwis StackOverflow udostępnił wyniki corocznej ankiety realizowanej wśród swoich użytkowników. Ponad 56 tysięcy programistów z 173 krajów z całego świata odpowiedziało na szereg pytań związanych z programowaniem i nie tylko. JavaScript został numerem jeden nie tylko wśród frontendowców. Oczywiście przyglądając się pozostałym wynikom tej ankiety można dostrzec, że najprawdopodobniej większa część respondentów pracuje w „webdevie”, stąd wynik JavaScriptu jest pewnie większy niż realnie można by uzyskać w kontekście wszelkich kategorii programistycznych (nie tylko tych webowych).

so-js

Z pozostałych pytań warto odnotować fakt, że niemal 93% odpowiadających stanowili panowie co w dalszym ciągu potwierdza jak bardzo ta branża jest opanowana przez mężczyzn i tłumaczy skąd pojawiają się ruchy podobne do Geek Girls Carrtots, Kobiety do kodu czy Women in Technology. Jeżeli już o kobietach mowa, to jeżeli są takie w zespole, to na ogół zajmują stanowiska związane z „Analyst, Data Scientist, Designer”, a najrzadziej zajmują się „backend developer, system administrator, devops”.

Nie jest też żadnym zaskoczeniem, że „święta trójca” czyli PHP + JS + SQL jest najbardziej popularnym zestawem umiejętności, przy czym „frontowcy” najczęściej pracują w zestawie Angulara + nodejs lub niestety grzebią JS w WordPressie.

so-fs

Na koniec to co lubimy najbardziej, czyli gdzie jest najwięcej kasy? Tutaj na topie jest React, także inne JSowe technologie jak Angular czy node.js są dobrze płatne. Z kolei często wyśmiewany PHP czy sam WordPress wbrew pozorom też ma się całkiem dobrze.

0 comment

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX