fb pixel

Jak wykorzystałem Stack Overflow i GitHub, żeby dostać wymarzoną pracę przed 19 urodzinami bez studiów

|

Cześć, jestem Daniel. Mam 18 lat. Nie mam studiów w IT. W maju napisałem maturę. Mam dwie wymarzone, bardzo dobrze płatne prace. Jestem front-end developerem na pełen etat i zdalnym konsultantem Ember.js w niepełnym wymiarze godzin.

Nie mam wątpliwości, że obydwie prace dostałem dzięki Stack Overflow i Githubowi. Oto sposób w jaki wykorzystałem te świetne strony, żeby zdobyć:

  • reputację szanowaną przez pracodawców
  • uwagę potrzebną, aby firmy zaprosiły mnie na 10–15 wideo-rozmów kwalifikacyjnych, firmy głównie preferujące współpracę zdalną
  • pracę zdalną konsultanta Ember.js
  • pracę front-end developera na pełen etat

GitHub

GitHub pomógł mi dostać nie jedną, a dwie prace! Wykorzystałem konto na GitHubie jako moją zaletę podczas rozmowy technicznej w sprawie zdalnej pracy konsultanta. Również wtedy, gdy byłem rozważany na obecne stanowisko front-end developera byłem poproszony o podanie adresu mojego konta na GitHubie.

Potrzebujesz mieć coś w ręce kiedy stajesz oko w oko z pracodawcą. Wymagana jest od Ciebie znajomość konkretnego języka, frameworka, ale równie ważne jest, aby przekonać firmę, że jedynym miejscem dla spaghetti w Twoim życiu jest Twoja dieta.

GitHub jest miejscem gdzie możesz zaprezentować swój kod. Na przykład, kiedy uczysz się nowej technologii, załóż repozytorium z małym prototypem (“proof of concept”) tego jak można wykorzystać ową technologię. Wrzuć to na GitHub’a. To podejście ma 4 plusy:

  • Możesz wykorzystać to jako dowód, że znasz technologię, język, framework
  • Ludzie widzą, że piszesz dobry kod, że jesteś w stanie go dobrze zaprojektować, znasz OOP, piszesz SOLIDny, czysty kod. Dzięki temu rekruterzy mają co pokazać zespołowi developerów, a oni zdecydują czy chcą Cię sprawdzić
  • Znasz co najmniej podstawy Gita — w końcu zarządzasz repozytoriami na GitHub’ie
  • Rekruterzy wysyłają do Ciebie maile wykorzystując zautomatyzowane narzędzia, które na podstawie tego w jakich językach masz repozytoria na GitHub’ie pokazują im odnośnie jakich stanowisk mogą się z Tobą skontaktować. Otrzymałem w ten sposób około 10 maili. Więc, jeśli masz repozytorium w C# jest możliwe, że wkrótce otrzymasz ofertę stanowiska C#. Oczywiście, mail od rekrutera to początek drogi, ale rozmowy się rozpoczynają. Ty natomiast jesteś w sytuacji, w której to oni zgłosili się do Ciebie, a nie odwrotnie. Uwierz mi, że to dużo pomaga.

Robiłem to wszystko. Dostałem te oferty. Aczkolwiek nie dla wszystkich moich projektów - część z nich została stworzona prywatnie na GitLabie. Miałem nadzieję, że na siebie zarobią, ale nie ukończyłem ich. Z perspektywy czasu uważam, że one też powinny się znaleźć na GitHubie. Jeśli wrzucę je jako open-source z minimalną ilością dokumentacji na temat ich działania oraz zdjęciami, wtedy staną się częścią mojego portfolio.

Przyczyniłem się też do rozwoju różnych, głównie powiązanych z Emberem repozytoriów. Czasami dodawałem dokumentację, a czasami kod. Dobrze móc powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, że wrzuciłeś swoją cegiełkę do dużego projektu. W moim przypadku były to małe zmiany.

Stack Overflow

Kilka lat temu wierzyłem, że Stack Overflow jest najpewniejszą drogą do znalezienia pracy bez studiów. Miałem rację.

Skąd wiedziałem? Uwielbiam kulturę open-source. Trafiłem na artykuły, w których przeczytałem, że pracodawcy mierzą Twoje umiejętności przez pryzmat Twojego konta na Stack Overflow. W rzeczywistości nie jest aż tak różowo. Ale, kiedy byłem w trakcie rozmów z moją obecną firmą, w sprawie pracy na etat, prawie 10 tysięcy reputacji (jeszcze w czerwcu), połączone z moim wiekiem były wystarczające, żeby wywołać efekt wow na twarzy pracodawcy. Zdecydowali się na mnie postawić. Dzięki, Stack Overflow!

Tworzyłem rzeczy w najróżniejszych językach i frameworkach. Lista serwerów gamingowych w ASP.NET i Mono, gra tower defense w XNA, serwer w Javie, klient C# WPF. Jedyną rzeczą, która łączy moje zainteresowania to prawdopodobnie wykorzystywanie sieci do przesyłania lub odbierania danych.

Moim asem w rękawie jest Ember.js. Zacząłem naukę kiedy miałem 16 lat (w 2013), po tym jak obejrzałem tą naprawdę niesamowitą prezentację Yehudy Katz z konferencji HTML5 w San Francisco. A więc miałem cel, nauczyć się Embera. Potrzebowałem motywacji i determinacji. Cytat z tego filmu jest w mojej głowie odkąd usłyszałem go po raz pierwszy:

Whatever you do, be passionate about it.

To prawda. Cokolwiek robisz, pasjonuj się tym. Wracając do Stack Overflow. Na początku, kiedy się uczyłem, szukałem tam odpowiedzi na pytania. Następnie zacząłem na nie odpowiadać — po to, żeby zdobyć reputację. Miałem otwartą zakładkę z nowymi pytaniami, które pojawiały się w czasie rzeczywistym. W tagach takich jak JavaScript starałem się być pierwszą osobą, która napisze dobrą odpowiedź. W Emberze było o tyle łatwiej, że mniej osób odpowiadało na pytania i był czas na analizę skomplikowanych problemów.

Po pewnym czasie byłem najlepszym odpowiadającym na przestrzeni ostatnich 30 dni. Miałem rozpoznawalność, miałem maile z ofertami pracy. Jedną z nich była oferta zdalnej pracy w niepełnym wymiarze godzin jako konsultant Ember.js. Dostałem tą ofertę, ponieważ pomogłem osobie na Stack Overflow w tagu Embera. Prawdziwa historia. Oto dowód:

Później miałem rozmowę techniczną na temat mojej wiedzy o Emberze. Dałem radę. Jestem konsultantem Ember.js dla Techolution od Listopada 2015 roku.

Równie ważne jest, żeby założyć profil na karierach Stack Overflow. Dwa powody:

  • Dostajesz schludne CV z Twoimi osiągnięciami ze Stack Overflow, jak np. ilość twoich odpowiedzi
  • Pracodawcy mogą Cię znaleźć i napisać do Ciebie, do tej pory 2 pracodawców się do mnie zwróciło na tej platformie, obie oferty były bardzo atrakcyjne

Podsumowanie

Wierz w siebie i pracuj ciężko. Dokumentuj swoje umiejętności na GitHubie i Stack Overflow. Otwieraj pull requesty do projektów open source. Twórz własne repozytoria open source. Spraw, żeby ludzie Cię poznali. Pokaż im, że żyjesz gdzieś i jesteś w stanie robić wspaniałe rzeczy. Pokaż im, że masz pasję. W IT, rekruterzy ciężko pracują każdego dnia, aby znaleźć ludzi takich jak Ty. Spraw, żeby ich praca była łatwiejsza.

Dodaj na LinkedIn
Daniel Kmak
Front-end developer w WorkHQ Polska. Profesjonalny konsultant Ember.js i JavaScript w Techolution. Fan Open Source.