Google porzuca MySQL na rzecz MariaDB

25 komentarzy

Google migruje z MySQL do MariaDB. Informacja została wpuszczona w obieg na konferencji Extremely Large Databases (XLDB) (Stanford, Kalifornia, USA), nie była to jednak oficjalna wiadomość, a „puszczenie pary z ust” przez Jeremy’ego Cole (Google senior systems engineer) podczas jego prezentacji („The MySQL Ecosystem at Scale”): – „Działamy głównie na MySQL 5.1 który jest trochę przestarzały dlatego migrujemy w tej chwili na MariaDB 10.0” – powiedział Cole.

Wiadomość ta nie jest już tak wielkim zaskoczeniem, już wcześniej mówiło się, że inżynierowie Google współpracują z fundacją MariaDB, aby wspólnie dopisać do MariaDB funkcji, które były im niezbędne, aby proces migracji przebiegł bez problemów.

Google nie chciało oficjalnie odpowiedzieć jaka jest skala tej migracji, ale Patrik Sallner (głównodowodzący z fundacji MariaDB) powiedział: – „Przenoszą wszystko. Wszystko co mają. Z tego co zrozumiałem to wszystko co mają na MySQL migrują teraz do MariaDB”.

Nie ma co ukrywać, ten ruch to nie tylko kwestia powolnego rozwoju MySQL. To przede wszystkim zabezpieczenie się na przyszłość – uniezależnienie od giganta Oracle (właściciela MySQL) – którego działania są wysoce niepewne.

Przypomnijmy: to nie pierwsza duża firma (choć z pewnością największa z dotychczasowych), która zdecydowała się na porzucenie MySQL. Wcześniej m.in. zrobiła to Wikipedia, dystrybucje Linuksa Arch, Fedora, OpenSUSE i RedHat, poza tym tysiące różnych większych lub mniejszych serwisów internetowych.

Czyżby dni MySQL były już policzone?

(źródło)

25 komentarzy

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX