Ghost

Ghost 0.4 – nowe wydanie platformy blogowej w Node.js

3 komentarze

W dniu wczorajszym ukazała się nowa, oczekiwana od dawna wersja platformy do blogowania – Ghost. Wersja 0.4 przynosi kilka zmian oraz, co wydaje się ważniejsze, niestety utwierdza w przekonaniu, że na narzędzie, które mogło by być konkurencją dla WordPressa trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Nowa wersja to kilka zmian i sporo poprawek błędów. Pełna lista dostępna jest pod adresem: github.com/TryGhost/Ghost/wiki/Release-Notes:-0.4.0. Najważniejszą zmianą i nowością jednocześnie jest wprowadzenie stron statycznych, resztę można raczej uznać za kosmetykę. Pobranie nowego wydania dostępne jest pod adresem ghost.org/download/ lub bezpośrednio z repozytorium na Githubie: github.com/TryGhost/Ghost.

Biorąc pod uwagę co jeszcze twórcy Ghosta zaplanowali i jak to wyglądało w momencie otrzymania wsparcia z Kickstartera trudno oprzeć się wrażeniu, że pracę nad Ghostem idą bardzo wolno. Projekt platformy blogowej w Node.js od samego początku zyskał ogromne zainteresowanie i jednocześnie wskazał, że jest zapotrzebowanie na tego typu projekt. Początkowy entuzjazm jednak słabnie, bo jak na wiele miesięcy pracy dotowanego projektu, to na razie Ghost nie pokazuje nic specjalnego – nadal jest to prosty i bardzo ograniczony w funkcjonalności system.

Interesujące może być to, iż Ghost od samego początku postrzegany był jako projekt alternatywny dla WordPressa, który pierwotnie także był tylko platformą blogową i podobnie jak dziś Ghost, mówiąc językiem laika – po prostu ładnie wyglądał i w porównaniu do innych wtedy dostępnych systemów świetnie działał. Ghost na razie nawet nie wygląda, ale kto wie czy nie zapoczątkuje mody na tworzenie alternatyw dla WordPressa, który dziś jest zaawansowanym narzędziem wykorzystywanym do wszystkiego.

3 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX