Co nowego w WordPress 3.9 i jak to działa

Jak już wiecie, najnowsza wersja WordPressa o kodowej nazwie „Smith” jest już dostępna. Na razie odradzam aktualizację, gdyż sporo wtyczek ma problem z działaniem z tą wersją. Autorzy wtyczek pracują jednak nad odpowiednimi poprawkami. Dajmy im czas, aby mogli je spokojnie wprowadzić. Sprawdziłem kilka nowości, które przyniosła nam ta wersja.

Zmiany w edytorze wpisów

Wbudowany w WordPressa edytor wizualny (TinyMCE) został zaktualizowany (do wersji 4.0) i teraz lepiej wygląda, generuje znacznie “czystszy” kod HTML i lepiej radzi sobie z tekstami wklejanymi np. z Worda. Można teraz szybciej edytować i publikować wpisy.

Jeśli stworzymy tekst w Wordzie i wkleimy go do wpisu to zachowa on pogrubienie, przekreślenie i kursywę, akapity i linki z oryginalnego tekstu. Kod wpisu będzie czysty, niezaśmiecony. Problem jest tylko z podkreśleniami. Nie uświadczymy ich we wklejonym tekście.

Łatwiejsza edycja zdjęć

W WordPress 3.9 poprawiono wszelkiego rodzaju działania jakie można wykonać na zdjęciach. W edytorze można obracać, przycinać, kadrować i zmieniać rozmiar zdjęć. Być może dzieje się to szybciej niż do tej pory. Ja jednak nie zauważyłem różnicy.

Lepsze Drag & Drop dla zdjęć.

Od teraz można w prosty sposób umieścić zdjęcie we wpisie. Wystarczy przeciągnąć zdjęcie z komputera do edytora wpisu. Nie trzeba już otwierać okna biblioteki mediów. Mała zmiana a niezwykle cieszy.

Podgląd galerii w edytorze

Kolejną nową, niewielką, ale niezwykle przydatną funkcją, jest podgląd galerii bezpośrednio w edytorze wizualnym. Do tej pory widzieliśmy tylko miejsce, w którym na stronie pojawią się zdjęcia. Od teraz zdjęcia widzimy już w edytorze. Zastanawiam się jednak jak wpłynie to na wydajność przy większych galeriach.

mastah-galeria-wp

Dodam, że podgląd w edytorze otrzymały także osadzane pliki audio i wideo. Dodano też nowy mechanizm tworzenia list odtwarzania.

Zmiany, zmiany, zmiany

To oczywiście nie wszystkie zmiany jakie przyniosła nam najnowsza wersja WordPressa. Zmiany objęły także wyszukiwarkę motywów z oficjalnego repozytorium. Pełną listę zmian można znaleźć na oficjalnym blogu. Tutaj tylko przedstawiłem te, z których wszyscy aktywnie używający WordPressa będą często korzystali.

W internecie jestem od zawsze. Piję hektolitry dobrej kawy, a czasem coś smacznego ugotuję. Zajmuje się SEO, pisaniem tekstów, ofert reklamowych. Prowadzę kilka swoich projektów oraz opiekuję się powierzonymi mi stronami, bardzo lubię WordPressa. Codziennie też uczę się nowych rzeczy, to naprawdę uzależnia.

 • Mały
 • Piotr Skrobol

  Nie umiem znaleźć jednej ważnej dla mnie opcji, a mianowicie odstęp tekstu od obrazka oraz obramowanie obrazka. Gdzie to można znaleźć w obecnej wersji WordPressa?

  • Miguel

   Edytujesz właściwości wstawionego obrazu -> zaawansowane ->
   ramka + odstęp poziomy/pionowy. Mam pod ręką spolszczony tinymce, ale ta
   opcja była od niepamiętnych czasów i nie tylko w tinymce 🙂

   • Piotr Skrobol

    W tej wersji to już w ten sposób nie działa. Ale dzięki. Poradziłem sobie pluginem.

 • Mi najbardziej brakuje w tym WordPress tylko jednego:
  Dodaj artykuł – opcja dla zarejestrowanych w którym formularz umieszczony jest na froncie.

  • Miguel

   Migruj na konkurenta. Opcja edytowania artykułu od frontu dostępna od zawsze ;}

   • Piszesz o Joomla? Joomla to ja używam i sobie chwale ten system. wiem, że tam jest taka możliwość i bardzo mi się podoba. 🙂

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL