Co nowego w WordPress 3.9 i jak to działa

7 komentarzy

Jak już wiecie, najnowsza wersja WordPressa o kodowej nazwie „Smith” jest już dostępna.  Na razie odradzam aktualizację, gdyż sporo wtyczek ma problem z działaniem z tą wersją. Autorzy wtyczek pracują jednak nad odpowiednimi poprawkami. Dajmy im czas, aby mogli je spokojnie wprowadzić. Sprawdziłem kilka nowości, które przyniosła nam ta wersja.

Zmiany w edytorze wpisów

Wbudowany w WordPressa edytor wizualny (TinyMCE) został zaktualizowany (do wersji 4.0) i teraz lepiej wygląda, generuje znacznie “czystszy” kod HTML i lepiej radzi sobie z tekstami wklejanymi np. z Worda. Można teraz szybciej edytować i publikować wpisy.

Jeśli stworzymy tekst w Wordzie i wkleimy go do wpisu to zachowa on pogrubienie, przekreślenie i kursywę, akapity i linki z oryginalnego tekstu. Kod wpisu będzie czysty, niezaśmiecony. Problem jest tylko z podkreśleniami. Nie uświadczymy ich we wklejonym tekście.

Łatwiejsza edycja zdjęć

W WordPress 3.9 poprawiono wszelkiego rodzaju działania jakie można wykonać na zdjęciach. W edytorze można obracać, przycinać, kadrować i zmieniać rozmiar zdjęć. Być może dzieje się to szybciej niż do tej pory. Ja jednak nie zauważyłem różnicy.

Lepsze Drag & Drop dla zdjęć.

Od teraz można w prosty sposób umieścić zdjęcie we wpisie. Wystarczy przeciągnąć zdjęcie z komputera do edytora wpisu. Nie trzeba już otwierać okna biblioteki mediów. Mała zmiana a niezwykle cieszy.

Podgląd galerii w edytorze

Kolejną nową, niewielką, ale niezwykle przydatną funkcją, jest podgląd galerii bezpośrednio w edytorze wizualnym. Do tej pory widzieliśmy tylko miejsce, w którym na stronie pojawią się zdjęcia. Od teraz zdjęcia widzimy już w edytorze. Zastanawiam się jednak jak wpłynie to na wydajność przy większych galeriach.

mastah-galeria-wp

Dodam, że podgląd w edytorze otrzymały także osadzane pliki audio i wideo. Dodano też nowy mechanizm tworzenia list odtwarzania.

Zmiany, zmiany, zmiany

To oczywiście nie wszystkie zmiany jakie przyniosła nam najnowsza wersja WordPressa. Zmiany objęły także wyszukiwarkę motywów z oficjalnego repozytorium. Pełną listę zmian można znaleźć na oficjalnym blogu. Tutaj tylko przedstawiłem te, z których wszyscy aktywnie używający WordPressa będą często korzystali.

7 komentarzy

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX