Amazon Lightsail cheap VPS

Bomba od Amazona: tanie VPS od 5 dolców

2 komentarze

Amazon ogłosił wczoraj start nowej usługi – Amazon Lightsail czyli tanich VPSów co szybko zostało skomentowane jako „DigitalOcean killer”. Czy faktycznie firmy typu DigitalOcean, Vultr czy Linode mają się czego bać?

Nie da się ukryć, że cały ekosystem chmury Amazona jest dosyć skomplikowany i dla przeciętnego zjadacza chleba mało czytelny. Z drugiej strony popularność takich rozwiązań jak choćby DigitalOcean to niesamowita prostota. Chyba prościej już się nie da. Wystarczy kilka klików i cała „maszyna” gotowa. Amazon musiał się zorientować, że na tym polu mocno przegrywają, a przecież od strony technicznej mają niemal wszystko aby odnieść sukces. Amazon wszystko uprościł? Aż trudno uwierzyć.

Tanie VPS

Pierwsze istotne uproszczenie to cennik. Ten chmurowy jest mocno zakręcony, wiele pozycji w tabelkach, wiele wariantów. W Lighsail mamy prosty cennik, typowy jaki znamy z konkurencyjnych usług, w zasadzie niemal identyczny jak w DigitalOcean.

Amazon Lightsail VPS price

Co więcej, w tej chwili usługę można wypróbować za darmo. Jak podaje Amazon, trzeba wybrać najmniejszy plan, czas darmowego testu to miesiąc (do 750 godzin) i trzeba uważać żeby nie przekroczyć limitu transferu (1TB) za co mogą zostać pobrane opłaty.
Niestety podczas zakładania konta musimy podać nr karty kredytowej, a następnie telefonicznie się zweryfikować.

Prosty setup

Kolejne uproszczenie to proces „wyklikania” nowej instancji VPS. I tu oczywiście podobnie jak u konkurencji w kilka kliknięć możemy wybrać gotowe obrazy gołych systemów lub też przygotowane środowiska pod najpopularniejsze aplikacje m.in. WordPress, Joomla, Magento, Drupal.

Amazon Lightsail VPS setup

Niestety jeżeli chodzi o systemy to do wyboru mamy tylko Ubuntu i Amazon Linux. Mam nadzieję, że to szybko zostanie rozszerzone, przynajmniej o CentOSa.

Amazon Lightsail VPS ubuntu

Niestety w tym momencie mamy tylko jedną lokalizację: „N. Virginia (us-east-1) AWS region”, pewnie i to za jakiś czas zostanie rozszerzone.

Czy konkurencja rzeczywiście ma się czego obawiać? Na razie usługa Amazonu będzie przechodziła typowe problemy wieku dziecięcego (choćby brak wielu lokalizacji czy większej liczby systemów), a czas pokaże jak szybko się z tym uporają i czy developerzy „zakochani” w DigitalOcean będą mieć w ogóle jakikolwiek powód aby to zmienić.

Suplement

Dostaje od was pytania typu „dlaczego to może być killer dla DigitalOcean jak w ogóle to drogo, tańsza Aruba albo lokalny VPS”.

  • zacznijmy od tego, że chodzi głównie o rynek US, a na nim OVH czy Aruba jest w zasadzie nieliczącym się graczem (przynajmniej na razie)
  • Amazon jako GIGANT może stanowić zagrożenie dla najbardziej popularnych dostawców tj. DigitalOcean, Linode czy Vultr.
  • lokalne jednomaszynowe VPSy to nie jest ten sam typ usługi jaką oferuje DigitalOcean czy Linode.
2 komentarze

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX