Festiwal technologiczny 4Developers 2017

Coroczny festiwal programistów 4Developers dobiegł końca. Nie dziwcie się używaniu formy „festiwal”. Blisko 1800 uczestników i 14 jednoczesnych ścieżek to faktycznie impreza jedyna w swoim rodzaju. A jak było w tym roku?

Miejscówka

Impreza odbywała się w Warszawie, w położonym niedaleko lotniska hotelu Sangate. Hotel trochę nadgryziony zębem czasu, ale to nie stanowiło większego problemu. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie korzystałem z tak śmierdzących toalet hotelowych. W zasadzie mógłbym napisać, że było gorzej jak na dworcu ale chyba bym obraził wiele dworcowych szaletów.

Do dyspozycji uczestników były 3 piętra hotelu, na każdym znajdowało się kilka sal z osobnymi ścieżkami tematycznymi. Poruszanie się między tymi piętrami nie było łatwe przy takiej liczbie osób: na windę nie było szans się doczekać, a wąska klatka schodowa obsługująca jednocześnie ludzi przemieszczających się w obu kierunkach wyglądała jeszcze gorzej niż wyjazd z Mordoru na Domaniewskiej po 16.

Ludzie i prezentacje

14 ścieżek tematycznych robiło wrażenie. Od przybytku niestety boli głowa. Wiele razy trzeba było podjąć ciężką decyzję na co się wybrać i ew. ratować się szybkim przemieszczeniem na inne piętro, do innej sali.

Przyznam, że bardzo podoba mi się wielojęzykowa forma 4Developers. To bardzo pozytywna cecha tej imprezy. Jedyna i niepowtarzalna szansa na spotkanie bardzo dużej liczby znajomych z różnych środowisk. Wszyscy razem w jednym miejscu. Skorzystałem z takiej okazji i udało mi się spotkać (co przy blisko 2k osób początkowo wydało mi się niemożliwe) większość znajomych.

Różne środowiska to też nie tylko znajomości ale różne prelekcje i różne podejście do często tych samych problemów. Stąd też nie trzymałem się kurczowo swojej podstawowej ścieżki w PHP (swoją drogą jakoś średnio agenda mi tam spasowała) ale odwiedziłem też z przyjemnością sesje Javy, JS, Architekturę Aplikacji czy „Business Relations & Soft Skills”. Całość zakończyłem panelem dyskusyjnym ekspertów z Bottega.

Organizacja

Zorganizowanie tak dużej imprezy to nie lada wyzwanie. O tyle niektórych może zdziwić brak większych problemów. Pierwszy trudny element to jak zwykle rejestracja i obsłużenie na raz sporej liczby ludzi. Tutaj wbrew pozorom wyszło całkiem dobrze. I o ile po wejściu do hotelu początkowo długa kolejka mnie przeraziła, o tyle tempo w jakim się ona posuwała jest godne podziwu. Szybko i bezproblemowo.

Niestety tego samego już nie można było powiedzieć o momencie wydawania obiadów. 1800 osób, na trzech piętrach utworzyło ogromne kolejki. Skoro już jestem w temacie cateringu: tutaj zdania były podzielone, a sam zaliczałem się do tej grupy osób, którzy ani nie pojedli ani nie ze smakiem 😉 Za to kawy, napojów i ciastek było pod dostatkiem. Tutaj nasuwa mi się skojarzenie z niedawną wrocławską konferencją Boiling Frogs (około 1000 uczestników) gdzie jedzenie było zdecydowanie lepsze, a i kolejki jakby krótsze (szybsze?).

Podsumowanie

Nie chcę się powtarzać w temacie samych prelekcji dlatego poniżej linkuje do kilku ciekawych relacji.

4Developers uważam za bardzo udane i mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej, jeszcze ciekawiej i oczywiście, że będę miał możliwość tam się znowu pojawić.

Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Koneser prawdziwego piwa. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.

 • Były windy po drugiej stronie korytarza, jakieś 30m od tych głównych. Kto wiedział, ten jeździł szybko 😀

  • nrm

   yo, „kto miał wiedzieć ten wie!” 😀

 • PHP4

  Dlaczego brakuje wzmianki o Python, Data Science lub DevOps?

  • nrm

   Nie byłem wstanie się bilokować i być na wszystkich możłiwych wykładach 😉

 • Michał Lipek

  Moim zdaniem konferencja była średnia jak co roku. Poziom prelekcji jest bardzo nierówny. Brakowało mi też oznaczenia poziomu zaawansowania. Wykłady powinny być oznaczone czy są dla początkujących, średnich czy zaawansowanych.
  No i ten obiad… Aż szkoda pisać.

Send this to a friend

webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML5, CSS3, JS (React, Angular, Ember, Vue), PHP, SQL