3D w przeglądarce? Dzięki three.js staje się to proste!

0 comment

Wraz z wzrostem popularności internetu oraz gier przeglądarkowych zaczęła się pojawiać potrzeba wykorzystania grafiki 3D w sieci. Do tej pory najczęściej wykorzystywaną technologią tworzącą obiekty 3D był flash. Nieprzyzwoicie spowalniające przeglądarkę pliki flash z banerami, gierkami, a czasem całymi stronami www wielokrotnie uprzykrzyły życie niejednemu użytkownikowi internetu. Flash jednak przestaje być niezastąpiony. Od kilku lat programiści Javascript posiadają alternatywę jaką jest canvas oraz WebGL. To właśnie dla nich została stworzona biblioteka Three.js, która ma szansę zdobyć dużą popularność dzięki swojej prostocie oraz zaawansowanym możliwościom.

Podstawy

Strona projektu znajduje się pod adresem Threejs.org. Znajdziemy tam linki do przykładowych prac, dokumentacji, społeczności, książek oraz najnowszej wersji biblioteki.
W pobranej paczce Three.js poza samą biblioteką dostajemy około 200 przykładowych aplikacji. W przykładowych aplikacjach znajdziemy tak proste dema pokazujące jak wyświetlić kostkę, jak i zaawansowane aplikacje pozwalające sterować wyrenderowanymi pojazdami.

three.js przykładowa aplikacjia

W skład pobranej paczki wchodzi również przeglądarkowy edytor grafiki. Jest to prosty w obsłudze mały programik umożliwiający szybkie tworzenie niewielkich obiektów 3D składających się z brył geometrycznych. Program zapewnia zestaw podstawowych brył oraz efektów nadania oświetlenia. Po stworzeniu obrazu możemy go wyeksportować do postaci pliku json. Dla osób bardziej wymagających istnieje blender z możliwością exportu grafiki do js obsługiwanego przez Three.js.
Zrzut ekranu z 2013-08-06 17:35:22

Podsumowanie

Three.js to zdecydowanie obowiązkowa biblioteka dla każdego front-endowca. Jego zaawansowane możliwości, a zarazem intuicyjna oraz prosta w nauce składnia pozwalają w krótkim czasie stworzyć niesamowite aplikacje bez wykorzystywania ociężałego flasha.

0 comment

Inne wpisy

Send this to a friend
webmastah.weekly
Cotygodniowa porcja linków ze świata WEBDEV BEZ spamu, TYLKO samo mięcho!
Zobacz poprzednie wydania. Dołącz do 2 tysięcy webdeveloperów!
HTML, CSS, JS, PHP, SQL, CLOUD, LINUX