fb pixel

11 Podcastów związanych z PHP

|

Podcasty ostatnio przeżywają drugą młodość i to nie tylko w stanach. Także u nas widać wzmożoną aktywność podcasterów i dużo nowych pozycji. Dzisiaj chciałbym wam przedstawić 11 najbardziej znanych pocastów związanych tematycznie z PHP.

W pierwszej chwili chciałem wymienić tylko te których słucham ale w trakcie pisania stwierdziłem, że to co mi się podoba niekoniecznie musi się podobać komuś innemu (jak choćby ten przykład z pierwszym podcastem na tej liście). Dlatego poniżej przedstawiam wam pełną listę 11 najbardziej popularnych podcastów dotyczących PHP, a już waszej ocenie zostawiam które z nich są lepsze, a które gorsze.

Nie mniej jeżeli ktoś nie ma czasu ani ochoty przesłuchiwać ich wszystkich to na końcu tego tekstu jest moja rekomendacja.

/dev/hell

Jak dla mnie trochę za bardzo przegadany i zbyt szeroko wychodzi poza tematykę (takie słowne przepychanki na każdy temat, trochę „pitu-pitu”, niby, że ma być śmieszne). Najwidoczniej się nie znam bo podcast dostał tytuł „Najlepszego podcastu o PHP 2016” w glosowaniu słuchaczy jednego z serwisów.

/dev/hell

LaraChat Live

Podcast związany ze społecznością zebraną wokół serwisu Larachat.com i oczywiście Laravela. Klasyczna forma gdzie w każdym odcinku mamy innego gościa. Plusem jest to, że wszystkie wywiady są nagrywane też w formie video (hangout). W mojej opinii najsłabszy ze wszystkich trzech podcastów traktujących o Laravelu.

larachat

Laravel News Podcast

Kolejny podcast Laravelowy, moim zdaniem dużo lepszy niż LaraChat. Przede wszystkim dużo newsów, omawiania zmian, dodatków i wszystkiego co się dzieje aktualnie w świecie Laravela.

laravel news

PHP Town Hall

Ten z najlepszą czołówką podcastu i często brzydkim dźwiękiem 😉 Jeden z najbardziej popularnych podcastów o PHP choć też często jest dużo luźnej gadki.

php town hall

The Laravel Podcast

Pierwszy i oficjalny podcast Laravelowy, prowadzony zresztą przez Samego Taylora Otwella i nie mniej znanego Jeffreya Waya. Lubię ten podcast głównie za sprawą Jeffreya - kto oglądał jego poradniki z laracast.com to pewnie kojarzy łatwość z jaką tłumaczy wiele zagadnień. Wbrew pozorom nie jest tylko i wyłącznie o Laravelu, dotyka wiele zagadnień „ogólnoPHPowych”.

laravel podcast

The PHP Roundtable

Kolejny mocno popularny podcast z długą historią. W każdym odcinku jest kilku gości i dotyczą na ogół jakiś konkretnych zagadnień (np. Dependency Injection, Logging, PHP7, HTTPlug, Guzzle & API’s itp.). Nagrywany na żywo prosto z hangouta. Niestety niektóre odcinki mają kiepski dźwięk.

php roundtable

Three Devs and a Maybe

Bardzo aktywny podcast, dużo odcinków, ciężko nadążyć. W przeciwieństwie do swoich konkurentów jest tutaj bardzo mało „pitu-pitu”, raczej dużo mięsa i omawiania konkretnych technicznych tematów.

Three Devs and a Maybe podcast

Voices of the ElePHPant

Wywiady z ludźmi ze świata PHP.

Voices of the ElePHPant

The Laracasts Snippet

Autorski podcast Jeffreya Waya. Każdy odcinek to krótki monolog na jakiś temat związany z webdevem. Krotko, szybko i na temat!

The Laracasts Snippet

Sound of Symfony

Bardzo fajny ale niestety bardzo rzadko ukazujący się podcast dotyczący wszystkiego co się dzieje w świecie Symfony.

Sound of Symfony

Lately in PHP podcast

Na końcu i trochę z kronikarskiego obowiązku bo nie jestem w stanie przebrnąć przez ten podcast. Na plus trzeba zaliczyć dużą częstotliwość i regularność, na minus często słaby dźwięk i drażniący (przynajmniej mnie) akcent prowadzącego.

Lately in PHP podcast

Moje podcasty o PHP

Przede wszystkim: „The Laracasts Snippet” i oficjalny „The Laravel Podcast”. Jakby było wam mało o Laravelu to ew. „Laravel News Podcast”. Ponadto „Sound of Symfony” - niestety bardzo rzadko ale konkretnie. Z ogólnych to „Three Devs and a Maybe” oraz „The PHP Roundtable”. Te mam dodane do czytnika przy czym nie wszystkich słucham odcinek za odcinkiem. Szczególnie z tych dłuższych wybieram po prostu tematycznie to co mnie w danym momencie interesuje.

Dodaj na LinkedIn
Mirosław Okoński
Przede wszystkim admin, potem webdeveloper choć kiedyś było odwrotnie. Obecnie Full Stack Engineer, CTO i System Architect. Po godzinach fan dobrych seriali, których nigdy nie ma czasu obejrzeć. Kawożłop. Miłośnik piwa i Metaxy. W czasie pomiędzy kontuzjami biega.